اخبار خوزستان

بمناسبت فرا رسيدن تاسوعاوعاشوراي حسيني و ايام سوگواري حضرت ابا عبدالله الحسين و ياران وفادارش مراسمي با حضور مدير عامل ، مسئولين و کارکنان شرکت پالايش گاز بيدبلند در نمازخانه پالايشگاه بيدبلند برگزار شد .

پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر،حجت الاسلام و المسلمين بهراني طي سخناني به بررسي قيام تاريخي امام حسين و نقش آن در رشد وتعالي ارزشهاي اسلام پرداخت و با اشاره به احاديث و روايات مختلف بر پيروي از راه امام حسين تاکيد کرد .در انتها حاج آقا بهراني که ميهمان پالايشگاه گاز بيدبلند بود ، به نوحه خواني و ذکر مصايب آن حضرت و ياران وفادارش درکربلا پرداخت.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:48  توسط محسن حلالی نصب  | 

به گفته روابط عمومی مرکز خوزستان ( اینجا اهواز است) عنوان برنامه ای است از سیمای مرکز خوزستان که به تهیه کنندگی سیدمحمد سعیدی نسب در دست تولید است. این برنامه به مدت 10 دقیقه و با هدف بررسی مشکلات سطح شهر اهواز تهیه و ساخته می شود. این برنامه دارای آیتمهایی همچون گزارش، وله، کارشناس و مصاحبه می باشد. مجری و محقق علیرضا فیاضی و تدوین سیامک فرید.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:45  توسط محسن حلالی نصب  | 

در هفته پایانی آذرماه سالجاری به منظور زیباسازی و یکسان سازی پیاده روهای سطح منطقه معاونت خدمات شهری اقدام به جدولگذاری و کفپوش گذاری در سطح منطقه نمود.به گفته روابط عمومی شهرداری منطقه سه اهواز؛ جدلوگذاری جاده اهواز، ماهشهر، اتوبان پاسداران، خیابان زاویه، شهرک حفاری، شهرک شاهد و مسیرفرودگاه به متراژ 415  متر انجام شد. بنابراین گزارش؛ کفپوش گذاری شهرک شاهد ، اتوبان پاسداران و پارک هفت جام به متراژ 230 متر مربع به پایان رسید.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:44  توسط محسن حلالی نصب  | 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شوش از اجرای طرح احداث زهکش آهودشت از توابع این شهرستان خبر داد. قاسمی با بیان این مطلب افزود: این طرح طی سه قرارداد مجزا شامل ایستگاه پمپاژ، احداث زهکش اصلی و زهکش های فرعی در محدوده اراضی روستاهای ابورغیزه بیت فنیان، دحیمی و مزرعه اجرا می گردد.

وی به وضعیت فعلی پروژه اشاره کرد و اظهار داشت: در پمپاژ آهودشت چهار پمپ عمودی و خطوط لوله پلی اتیلن جهت هدایت زهاب به مجرایی شاوور استفاده شده و زهکش اصلی به طول 7 هزار و 855 متر با ابنیه فنی و جاده های دسترسی تا حد زیر اساس بوده که عملیات اجرایی قسمت احداثی به پایان رسیده است.قاسمی احیاء 5 هزار هکتار از اراضی منطقه، خارج نمودن کشاورزی از حالت تک محصولی برنج و ایجاد زمینه جهت تولید محصولات استراتژیک، اشتغال زایی و تحول اقتصادی در منطقه را از جمله اهداف طرح ذکر کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:44  توسط محسن حلالی نصب  | 

پروژه ارزیابی عملکرد مزارع مرغ گوشتی استان با اعتباری بالغ بر ‏یک میلیارد و 663 میلیون ریال توسط بخش خصوصی اجرا شد . ‏

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان با ذکر خبر فوق گفت: ‏با اجرای این پروژه علاوه بر آشنایی مرغداران به روش های ممکن در نحوه عملکرد ‏مرغ داری ها اطلاعات  دقیقی برای تدوین و اعمال برنامه های لازم به منظور ‏مدیریت در واحدهای تولیدی حاصل می شود.
 ‏ عبداله کاشانی زاده افزود: این پروژه با حجم کار 200 واحد مرغ داری و با ظرفیت 3 ‏میلیون و 272 هزار و 547 قطعه در تمام شهرهای استان در حال اجراست . ‏ وی گفت: در طی اجرای پروژه، فاکتور هایی مانند میزان تلفات در سنین مختلف ‏جوجه ها، میزان ضریب تبدیل غذا به دان، میانگین وزن زنده مرغ ها در هنگام فروش‏، سن کشتار و نیز تعیین شاخص تولید مورد بررسی قرار می گیرد . ‏

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:43  توسط محسن حلالی نصب  | 

به گفته روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی خوزستان و در اجرای برنامه های عملیاتی و زمانبندی شده معاونت مودیان بزرگ مالیاتی LTU در اداره کل امور مالیاتی خوزستان با معاونت حاج محمدعطارپور در ساختمان مرکزی این اداره کل راه اندازی گردید.

غلامرضا مظلوم مدیرکل امور مالیاتی خوزستان با اشاره به دستاوردها و چشم انداز طرح جامع اطلاعات مالیاتی افزود: فرهنگ سازی و ایجاد فضای تفاهمی و اقناعی بین مودیان محترم مالیاتی و اداره کل امور مالیاتی خوزستان می تواند در کاهش آمار فرارهای مالیاتی موثر باشد و رسیدگی به فعالیتهای اقتصادی مودیان به صورت شفاف و مطالبه مالیات حقه دولت امری ضروری است .

وی افزود: اولین و مهمترین ابراز رسیدگی بدست آوردن اسناد و مدارک و اطلاعات مهم فعالیتهای بنگاههای اقتصادی است که در این امر اداره کل امور مالیاتی خوزستان همگام با توجه به گسترش روز افزون فعالیتهای اقتصادی در جمع آوری حجم اطلاعات این بنگاهها پیشرفت کرده است . لازم به ذکر است در ایام خجسته 22 بهمن ماه در ساختمان جدید واقع در کیانپارس خیابان سروش شرقی در فضای مناسب و آرام و همچنین در خور و شایسته مودیان محترم مالیاتی انتقال می یابد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:43  توسط محسن حلالی نصب  | 

بخشدار بندرامام اعتبارات دولتی برای اجرای پروژه های عمرانی در این شهر را ناکافی دانست و بر ضرورت تأمین منابع مالی برای اجرای این پروژه ها توسط صنایع و بندر تأکید کرد. جمشید حمایتی در گفت و گو با روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب خوزستان موقعیت مهم اقتصادی شهر بندرامام را یادآور شد و خاطرنشان کرد: شهر بندرامام به لحاظ موقعیت تجاری و اقتصادی که دارد و با توجه به اینکه همواره محل تردد تجار خارجی زیادی است به عنوان یک قطب اقتصادی تلقی می گردد و همین امر ضرورت توسعه زیربنایی و همه جانبه این شهر را نمایان می سازد.

 وی ادامه داد: شهر بندرامام به عنوان بزرگترین پایانه تجاری کشور و محل ورود و خروج 60 تا 70 درصد واردات و صادرات کشور و با توجه به مزین بودن به نام امام راحل (ره) فاقد همه نوع امکانات است و چهره ظاهری مطلوبی نیز ندارد.

وی در ادامه ضرورت تحرک پذیری بیشتر مسئولان استانی برای جذب اعتبارات بیشتر برای احیای این شهر را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: وجود صنایع مختلف نفتی، پتروشیمی و بندرامام فرصتی است تا از این طریق در جهت توسعه روساختی و زیرساختی شهر بندرامام گام برداشت.

وی افزود: بحمدلله این مهم در برخی پروژه ها بویژه راهسازی تحقق پیدا کرده لذا با پیگیری نماینده مردم شهر در مجلس، استاندار و مدیران مرتبط دستگاه اجرایی بویژه مدیریت آب و فاضلاب استان می توان در سطح کلان سیاست گذاری نمود و برای اجرای طرحهای عمرانی در بخش آب و فاضلاب نیز از طریق صنایع به جذب اعتبارات همت گماشت.

بخشدار بندرامام خمینی (ره) در ادامه به پروژه های اجرا شده در بخش آب و فاضلاب اشاره کرد و بیان داشت: احداث خط انتقال 5/7 کیلومتری جهت تقویت فشار آب مناطق مختلف شهر، احداث تأسیسات جدید و مخزن ذخیره پنج هزار متر مکعبی و احداث تلمبه خانه های جدید فاضلاب از جمله پروژه های شاخصی است که در شهر بندرامام اجرا شدند اما انتظار ما این است که با یک مدیریت صحیح و طی یک برنامه زمانبندی مراحل پایانی این پروژه ها اجرایی شود تا هر چه سریعتر شاهد بهره برداری از این پروژه ها باشیم.

حمایتی همچنین به فرسودگی شبکه آب و فاضلاب بندرامام اشاره کرد و گفت: در بخش اعظم شهر شبکه آب فرسوده است و موجب هدرروی آب می شود و در بخش دیگر نیز تکثر انشعابات موجب کاهش فشار آب در شبکه می شود لذا از آبفا استان انتظار می رود پروژه هایی را در مقاطع کوتاه مدت تعریف و اجرایی نماید تا انشاءالله شاهد بهبود وضعیت باشیم.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:42  توسط محسن حلالی نصب  | 

شرکت ملی حفاری ایران در نظر دارد تامین نیروی انسانی با تخصص حفار، کمک صنعتگر، سکوبان، دکلبان و استادکارحفاری مورد نیاز مدیریت عملیات خشکی 1 خود را از طریق برگزاری مناقصه عمومی و انعقاد قرارداد به پیمانکار واجد شرایط واگذار نماید. لذا در همین ارتباط از کلیه اشخاص حقوقی دارای کد اقتصادی که قادر به تامین نیروی انسانی مورد نیاز بوده و مایل به شرکت در این مناقصه می باشند دعوت می شود جهت دریافت اسناد از تاریخ 8/10/88 لغایت 17/10/88 ، منحصرا در اوقات اداری (به استثنای روزهای پنجشنبه و ایام تعطیل رسمی) با در دست داشتن رسید بانکی مبنی بر واریز مبلغ یکصدهزار (100000) ریال به حساب سیبا به شماره 01054040006 نزد بانک ملی شعبه مرکزی اهواز کد 6501 بنام شرکت ملی حفاری ایران جهت دریافت اسناد مناقصه به کارگاه یک شرکت واقع در اهواز- بلوار پاسداران- بعد از میدان فرودگاه- اداره قراردادها اتاق 106 مراجعه نمایند.

الف) خلاصه شرایط مناقصه به شرح مناقصه می باشد:

۱- موضوع قرارداد عبارتست از تامین 1712580 ساعت نیروی کار در سال با بکارگیری 782 نفر نیروی انسانی.

۲- مدت قرارداد یکساله بوده لیکن در صورت رضایت شرکت از عملکرد پیمانکار این مدت قابل تمدید تا 3 سال می باشد.

۳-  ارائه ضمانتنامه شرکت در مناقصه به میزان 90000000 ریال الزامی می باشد.

۴- سپرده تضمین حسن انجام تعهدات مطابق شرایط مندرج در اسناد مناقصه از پیمانکاران برنده مناقصه اخذ خواهد گردید.

۵- جلسه توجیهی مناقصه مذکور ساعت 10 صبح روز دوشنبه مورخ 21/10/88 می باشد.

۶- آخرین مهلت ارائه پیشنهاد نرخ مناقصه ساعت 14 روز یکشنبه مورخ 27/10/88 می باشد.

۷- تاریخ گشایش پاکات سوابق کاری روز چهارشنبه مورخ 30/10/88 برگزار می گردد و متعاقباً با اطلاع قبلی گشایش پاکات مالی اعلام می گردد.

ب) مدارک مورد نیاز:

۱- ارائه اسناد و مدارک سوابق و مدارک مربوط به تجربه کارهای انجام شده مشابه مناقصه فوق الذکر

۲- داشتن امکانات و تجهیزات، تخصص و توانایی فنی، نرم افزاری و مالی برای انجام کار

۳- ارائه مدارک لازم بر دارا بودن خط مشی و نظام مدیریت HSE متناسب با موضوع قرارداد و تکمیل و ارائه فرم اطلاعات پیمانکار جهت کلیه پیشنهاد دهندگان نرخ الزامی می باشد.

۴-ارائه اسناد و مدارک مندرج در ردیف های 1 الی 3 بند ب و همچنین اسناد و مدارک شناسایی شرکت مشتمل بر تصویر اساسنامه آگهی تاسیس و اظهارنامه ثبت شرکت و آگهی آخرین تغییرات شرکت بصورت کتابچه در پاکت شماره ج همزمان با تسلیم پیشنهاد نرخ الزامی می باشد بدیهی است شرط گشایش پاکات مالی منوط به احراز صلاحیت پیشنهاد دهنده نرخ و داشتن و یا کسب 60 امتیاز از سوی کمیته ارزیابی و احراز صلاحیت پیمانکاران نیروی انسانی (شرکت ) خواهد بود.

۵- تحویل اسناد مناقصه به پیمانکارانی که در حال حاضر دارای قرارداد جاری نیروی انسانی با شرکت می باشند، منوط به رعایت سقف ریالی تعیین شده (وقف گواهی امتیاز بندی صادر شده از سوی شرکت) خواهد بود.

ضمناً متقاضیان می توانند عین متن آگهی مناقصه حاضر را در پایگاه اینترنتی شرکت ملی حفاری ایران به نشانی ذیل رویت نمایند.

www.nidc.ir

شرکت ملی حفاری ایران اداره قراردادها

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:42  توسط محسن حلالی نصب  | 

شهرداری بندرمامشهر در نظر دارد عملیات پروژه ذیل را از طریق عمومی به شرکت های رتبه بندی شده دارای گواهینامه صلاحیت از سازمان مدیریت و برنامه ریزی (داشتن حداقل پایه 5 رتبه انبنیه ) واگذار نماید.

متقاضیان به منظور کسب اطلاع بیشتر و خرید اسناد مناقصه می توانند همه روزه به استثناء ایام تعطیل به مدت حداکثر ده روزکاری از تاریخ نوبت اول انتشار این آگهی به ذیحسابی طرحهای عمرانی شهرداری ماهشهر مراجعه فر مایند.

مشخصات پروژه : 1- عنوان پروژه: احداث فاز سوم پارک حاشیه بلوار طالقانی حدفاصل اداره تامین اجتماعی و دیوار سازمان آب  ۲-  اعتبار پروژه 2180512794 ریال   3-  مدت اجراء: 6 ماه   4- شماره تماس 09163520672

آبادیان- شهردار بندرماهشهر

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:40  توسط محسن حلالی نصب  | 

شرکت آب و فاضلاب خوزستان در نظر دارد ، براساس ماده 12 آیین نامه معاملات شرکت های سهامی آب و فاضلاب شهری و استانی پروژه های زیر را به شرکت های واجد شرایط با اطلاعات عمومی مشروحه ذیل از طریق مناقصه عمومی واگذار نماید.

شماره مناقصه :5924/88

عنوان مناقصه : نگهداری، تعمیر و بهره برداری از دستگاههای آب شیرین کن ( RO) و فروش آب تولیدی در سطح شهرهای استان خوزستان  محل فروش اسناد : شرکت آبفاخوزستان

نوع و مبلغ تضمین : 1965000000 ریال براساس شرح مندرج در این آگهی

مهلت فروش اسناد مناقصه از تاریخ درج آگهی : تا مورخ 17/10/88

تاریخ و ساعت بازگشایی پاکات مناقصه : 30/10/88 ساعت 10

نحوه برگزاری مناقصه : دو مرحله ای

نشانی و محل فروش اسناد مناقصه به شرح ذیل می باشد:

اهواز فلکه اول کیانپارس شرکت آب و فاضلاب خوزستان مدیریت امورقردادها

تهران بلوار کشاورز پشت بیمارستان پارس پلاک 13 شرکت آب و فاضلاب خوزستان

آخرین مهلت تحویل پاکات مناقصه تا ساعت 9 روز بازگشایی پاکات می باشد.

محل تحویل پامت های مناقصه : اهواز- فلکه اول کیانپارس- شرکت آب و فاضلاب خوزستان- دبیرخانه حراست و امور محرمانه

بازگشایی پاکات در دفتر مدیریت قراردادها این شرکت می باشد و حضور پیشنهاد دهندگان در جلسه بازگشایی بلامانع است.جهت خرید اسناد مناقصه فیش واریزی به مبلغ 150000 ریال به حساب سیبا 0105064202003 کد 6507 بانک ملی به نام شرکت آب و فاضلاب خوزستان واریز نمایید هزینه درج آگهی برعهده برنده مناقصه خواهد بود.

به پیشنهادهای فاقد امضاء مشروط و مخدوش و پیشنهاداتی که بعد از انقضاء مهلت مقرر در فراخوان واصل شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.پیشنهاد دهنده مکلف است معادل مبلغ سپرده تضمین های معتبر تسلیم یا مبلغ مذکور را به حساب شرکت واریز و یا چک بانکی تضمینی در وجه شرکت تهیه و حسب مورد ضمانتنامه یا رسید واریز وجه یا چک بانکی را ضمیمه پیشنهاد به شرکت تسلیم نماید به پینشهادهای فاقد سپرده یا سپرده های کمتر از میزان مقرر، چک شخصی و نظایرآن ترتیب اثر داده نخواهد شد.آدرس سایت اینترنتی شرکت www.abfakhz.ir و پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات کشور http://iets.mporg.ir می باشد و ضمناً هزینه درج آگهی برعهده برنده مناقصه خواهد بود.

روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب خوزستان

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:39  توسط محسن حلالی نصب  | 

استخدام بازرس فنی رنگ و سندبلاست جهت پروژه در اهواز  رزومه خود را تا تاریخ 10/10/88 به آدرس زیر ایمیل نمائید.

M.joboportunity@gmail.com

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 9:36  توسط محسن حلالی نصب  | 

میثم حلالی نصب: بلندترین شب سال را هم با هر چه گرونی و آخر برجی و مکافات بود گذروندیم، هر کسی مشغول انجام کاری بود، یکی هندونه می خرید و یکی داشت لباس سیاه برای محرم، یکی انار می خرید و یکی دیگه هم داشت علمی رو که درست کرده بودن به هیئت عزاداری می برد و خلاصه غوغایی به پا بود.

اما ساعت 9 و 40 دقیقه شب بود که تصمیم گرفتم بعد از شام از خونه بیرون بزنم و برم ببینم اوضاع و احوال هیئت های عزاداری تو شب یلدا در حصیرآباد به چه نحوه.

اولین صحنه ای که باهاش مواجه شدم 4 کودک بین 8 تا 12 ساله بود که یه علم رو با پارچه های سبز رنگ به مکانی که مد نظرشون بود تند و تند حمل می کردند و از اینکه امسال تونستن صاحب علم بشن احساس غرور می کردند و هر وقت می خواستند این علم را برپا کنند تلاش زیادی داشتند تا مبادا علم از دستشون بیفته.

صدای نوحه و سنج و دمام هم تا دلت بخواد بلند بلند بود و خودروها چه شخصی و چه تاکسی هم با نوار کاستی که در ضبط صوت های خود گذاشته بودند ارادت خود را به امام حسین و یارانش نشان می دادند.

به یکی از هیئت های عزاداری می رسم در صف عزاداری که همگی مشغول زنجیرزنی هستند چشمت اغلب جوانان و خردسالان را می بیند و با پوشیدن پیراهن ها سیاه در صف های عزاداری و با نظمی که نیروی انتظامات در این صف ها بوجود آورده بود بزرگنمایی می کردند و اگر بزرگنمایی نمی کردند هم به خوبی چشمهایت خیره آنها و نوع عزاداریشان می شد.

بزرگترها چه زن و چه مرد هم به طور مجزا در کناری ایستاده بودند و مشغول عزاداری بودند و چند نفری هم بچه های کوچکشان را در بغل گرفته بودند و اینگونه که پیدا بود می خواستند فرهنگ حسین و کربلا و رشادت های او را به کودکانشان بیاموزند، آری زیرا حسین نماد مردم کشورم است و مظلوم به شهادت رسید، پس بزرگترها حق دارند که این فرهنگ را به کودکانشان بیاموزند.

یک گهواره خالی هم در این هیئت وجود داشت که اغلب آنرا نماد حضرت علی اصغر می دانند و برای تبرک هم که شده چند ثانیه و یا دقیقه ای هم کودکان خود را در این گهواره می گذاشتند، زیرا علی اصغر امام حسین در 6 ماهگی شهید شد و همین موضوع باعث شده که نوزادان یک پای ثابت این گهواره باشند.

برخی هم از پشت بام ها مشغول عزاداری بودند و می خواستند در بلندترین شب سال تا می توانند دستهای نیازشان را رو به آسمان دراز کنند و از خدا به احترام این ایام آرزوهای خود را طلب کنند، البته در این میان عده ای هم با ریختن اشک و آه و ناله از خدا می خواستند تا مشکلاتشان را حل کند.

به صفی که مشغول زنجیرزنی هستند بیشتر دقت می کنم چند جوان به احترام این ایام پابرهنه به عزاداری می پردازند و یک نفر هم گوسفندی را جلوی پای این هیئت سر می برد و نذرش را ادا می کند و یک نفر دیگر هم برای این هیئت اسفند دود می کنند.

این هیئت و عزاداری را به صاحبانش می سپارم و تصمیم می گیرم به هیئت های دیگر هم سر بزنم، در راه به هر خانه ای که نگاه می کردم سردر خانه را با بیرق ها و پرچم های سیاه و سبز و مزین شده به نام ابوالفضل و حسین آراسته بودند و زنها هم گروه گروه برای روضه خوانی به خانه هایی که مراسم روضه برپا کرده بودند می رفتند.

آری اینجا حصیرآباد است و مردم پولهای آنچنانی ندارند تا شب یلدا را جشن بگیرند، حتی اگر محرم هم نبود مردم نمی توانستند شب یلدا را جشن بگیرند و نهایتا چند جوان دور هم جمع می شوند و با نیم کیلو تخمک شب یلدا را سپری می کردند.

تند و تند خود را به هیئتی که جوانان زیادی آنجا ایستاده بودند می رسانم همه منتظر بودند تا نوحه خوان بیاید و صف های سینه زنی محلی تشکیل شوند و خودی نشان بدهند، اما نکته جالب این هیئت در آنجا بود که اغلب جوانان یا کلاه های سفید رنگ به سر داشتند و یا پیشونی بندهای قرمز که متبرک بودند به نام ابوالفضل و حسین و علی و مهدی.

آری اینجا همه و همه عاشق حسین هستند، اینجا حتی اگر بی بضاعت باشند و محروم و ضعیف به لحاظ مالی، اما تا نام حسین می آید همه سخاوتمند هستند و غنی، اینجا کسی در این شب به فکر هندوانه و انار و پرتقال شب یلدا نیست، اینجا می خواهند حتی اگر این شب یک دقیقه هم نسبت به شب های دیگر بلندتر باشد عزاداری بیشتری کنند، اینجا مردم حسین را نما خود می دانند و آرزو می کردند یکی از یاران حسین در روز عاشورا بودند.

اینجا هر چیزی که باید برای عزاداری حسین باشد، هست، اینجا چشمان ابری و دلهای سوخته و شمع های تا صبح بیدار و کودکانی مشتاق حسین دارد، اینجا حتی اگر کودکی نداند مردم برای چه عزاداری می کنند دست پدر و مادر را می کشاند تا به این مراسم برسد و آن وقت است که متوجه می شود چرا هر سال این موقع که می شود غمی سنگین بر دل مردم کشورش می نشیند.آری ایام، ایام حسینی است و ماتم ها بدلیل شهید شدن حسین و یاران مظلومش است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:26  توسط محسن حلالی نصب  | 

مدیرکل صدا و سیمای استان خوزستان در این همایش و در حضور مدیران کل صدا و سیمای دیگر مراکز گفت: استان خوزستان به عنوان دروازه ورود تشیع به ایران امروز میزبان این همایش است و این اتفاق بسیار مهم و ارزشمندی برای این استان محسوب می شود.

محمدباقر کشفی ادامه داد: مردم این استان همواره ارادت و علاقه خود را به امامت و ولایت در عرصه های مختلف ثابت کرده اند، و امروز مردم این خطه به عنوان مرزداران نقش خود را به خوبی ایفا نموده اند.

کشفی افزود: توطئه و بحث تجزیه طلبی و فعالیت هایی که به طرق مختلف در استان خوزستان و بویژه اهواز در حال انجام بود نیز با هوشیاری مردم غیور خوزستان از میان رفت.

وی یادآور شد: در سرتاسر کشور مردم احساس و علاقه خالص نسبت به این استان دارند چرا که 82 درصد شهدای کشور در خوزستان به شهادت رسیده اند.

کشفی ضمن اشاره به سابقه 7هزار ساله خوزستان، می گوید: استان خوزستان با قدمتی 7 هزار ساله و با 77 بنای تاریخی و 60 گردشگاه طبیعی اولین استان به بلحاظ آثار باستانی است.

مدیرکل صدا و سیمای استان خوزستان خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه یک سوم آبهای کشور در این استان می باشد 93 درصد برق آبی کشور را خوزستان تولید می کند.

وی ضمن اشاره به اینکه در سال 55 خوزستان دومین استان توسعه کشور بوده است، بیان داشت: خوزستان بلحاظ زیر ساختی پس از تهران دومین استان توسعه یافته کشور می بوده است که به دلیل جنگ و آثار پس از آن تا کنون همچنان درگیر مشکلات آن است و امروز در رتبه 20 توسعه در کشور قرار دارد.

محمدباقر کشفی تصریح کرد: این در حالی است که استان خوزستان از درآمد بالایی در زمینه های نفت و گاز و کشاورزی و تولید برق و ... برخوردار است.

وی در پایان یادآور شد: صدا و سیمای استان خوزستان در دوران جنگ نیز 16 شهید را تقدیم کرد.

در ادامه معاون امور مجلس و استانهای سازمان صدا و سیمای کشور گفت: در ابتدا باید قدرانی کرد از زحمات مدیران صدا و سیمای مراکز مختلف به این دلیل که در بحث انتخابات چه در اصل و چه پس از آن نقش عمده و تاثیرگذاری را ایفا کردند.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی مقدم ادامه داد: گاهی در تهران در جلسات شورای معاونین شرمنده بزرگواری و خدمات مدیران مراکز می شویم چرا که با مرور خدمات انجام شده نقش برجسته آنها در تاثیر گذاری نمایان می شود.

وی می گوید: با توجه به آنکه به ایام محرم نزدیک می شویم باید نسبت به سال گذشته جدی تر و قوی تر حقایق و واقعیات این ماه را به تصویر کشید.

معاون امور مجلس و استانهای سازمان صدا و سیمای کشور گفت: مقام معظم رهبری در باب محرم در تاریخ 22 آذرماه اظهار داشته اند عزاداری ها را باید به شکل متعارف انجام داد و مراسم سنتی مانند الم بلند کردن اجرا شود همچنین ذکر مصیبت همواره بر روی زبان ها جاری باضشد چرا که اینها میان مردم عاطفه ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: رویکرد صدا و سیماهای مراکز نیز باید بر گرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری باشد و به هر ترتیب از این بستر به بهترین استفاده شود.

حجت الاسلام موسوی مقدم خاطرنشان ساخت: بخش عمده ای از مطالبات مردم اطلاع رسانی و آگاهی دادن به آنهاست و ما در این راستا اعتقاد داریم که مجموعه اطلاعات باید به دانش تبدیل شود.

وی همچنین اضافه کرد: آنچه که موجب شده تا غرب در آن بتازد و ادعا کند تبدیل  اطلاعات به دانش است این در حالی است که بزرگترین چالش را نیز دچار شده است و آن هم بجای نیاوردن اخلاق، فضیلت و انسانیت می باشد.

در پایان آیت الله موسوی جزایری ضمن اشاره به عمل قبیحانه برخی افراد در خصوص پاره کردن عکس امام(ره) گفت: این عمل را باید به پیشگاه آقا امام زمان تسلیت گفت چرا که این عمل اهانت به دین و اسلام و انقلاب بود و برای ما این کار هیچ گاه فراموش شدنی نیست و همچنین باید در اذهان مردم نیز باقی بماند.

نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری می گوید: یکی از تحلیل گران سیاسی در مورد رمز پیروزی انقلاب و شکست رژیم شاهنشاهی می گوید شاه ملت خود را نشناخت و باب میل خود رفتار می کرد، اما امام خمینی مطابق میل مردم حرف زد و دل آنها را به دست آورد و این رمز پیروزی امام در انقلاب بود.

وی ادامه داد: اما امروز باید این تحلیل را اصلاح کرد آن اینکه امام مطابق خواست خدا رفتار کرد و اهدافش نیز خدایی بود و چون مردم این کشور ارزشی خاص برای آموزه های دین رژیم شاه را از میان بردند.

آیت الله موسوی جزایری در پایان ضمن اشاره به انتظار خویش از مدیران مراکز صدا و سیمای کشور گفت: انتظار می رود صدا و سیمای دبر فیلم هایی که به تصویر درمی آورند زبان شان زبان دین باشد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:24  توسط محسن حلالی نصب  | 

پس از آنکه سازمان میراث فرهنگی با صنایع دستی و گردشگری ادغام گردید روند ضعف در استان خوزستان روند افزایشی را سیر کرد و انتقادها و گله ها را متوجه خود ساخت، تا آنجا که 17 تن از مجمع نمایندگان استان طی نامه ای خواستار تغییر مدیریت سازمان میراث و فرهنگی و گردشگری خوزستان شدند.شایان ذکر آنکه ادغام در 4 سال گذشته انجام شد و طبیعتن بدلیل اینکه چارت کاری مشخص نبوده است برنامه ریزی مدون و هدفمند حداقل در یکسال اول وجود نخواهد داشت اما قابل توجه آنکه پس از گذشت 4 سال از این برنامه انتظارات برای مدیری که اکنون 7 سال از دوران مدیریتش می گذرد بیشتر است. تا آنجا که به گوش می رسد حتا قرار بر این بوده که جشن ثبت جهانی آبشارهای شوشتر را در تهران برگزار کنند که این خود برای استان خوزستان که دومین استان کشور بلحاظ آثار باستانی می باشد نگران کننده است.

بحثی که هنوز افسوس و آه را بر جای گذاشته است هرمز اردشیر است که گویی فدای قطار شهری شده است و چشمانمان بسته شده و نمی بینیم نظرات را. قطار شهری که همچنان آرزویی دست نیافتنی است برای شهروندان اهوازی.

به هر ترتیب با چند تن از مسئولین و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی به گفتگو پرداختیم که ماحصل آن در ذیل آمده است.

یوسف مندنی زاده الهی می گوید: استان زرخیز خوزستان نه تنها سرشار از منابع نفتی و گاز و آب است بلکه با مقداری تامل به پیشینه فرهنگی استان نیز دست خواهیم یافت و سابقه تاریخی این استان را خواهیم دید.

وی ادامه داد: خوزستان به عنوان دومین استان کشور در آثار باستانی سرشار از تمدن و باستان و منابع  فراوان در زمینه میراث و فرهنگ و گردشگر می باشد. از جمله می توان به چغازنبیل، آبشارهای شوشتر و ... اشاره داشت همچنین در قسمت شمال و شمال شرق استان نیز  مناظر زیبای طبیعی و معادن غنی وجود دارد.

مندنی زاده الهی می گوید: باید سوالی عمومی پرسید اینکه آیا در همین شهر اهواز چند رستوران را وجود دارد که با وجود دریافت پول ها آنچنانی غذای سالم و با کیفیتی را ارائه دهد؟ که البته این نکته تنها متوجه سازمان میراث و فرهنگی نیست.

این استاد دانشگاه ضمن اشاره به شهرهایی چون ایذه، باغملک و رامهرمز، گفت: چندین نقطه سرشار از اموال گران بهای باستانی در شهرهایی چون ایذه، باغملک و رامهرمز به چشم می خورد که بدلیل عدم وجود امکانات بودجه ای و نیروی کار متخصص در زیر خاک ها و آسفالت ها کماکان باقی مدفون مانده اند.

یوسف مندنی زاده الهی ادامه داد: باید ترتیبی اتخاذ کرد که این گنجها به سلامت از دل خاک ببرون آیند و بخش مهم فرهنگی و تاریخی آن حفظ شود و بخش دیگر که فقط ارزش مادی دارد به مجموعه داران داخلی و خارجی با نظارت عالیه نهادهای دولتی عرضه شود و درآمد هنگفت ناشی از آن در جهت سرمایه گذاری و توسعه در همان شهرهاو ایجاد مرکز توریستی از جمله هتل، رستوران و ... هزینه گردد.

وی تصریح کرد: این گفته ها شاید به چشم برخی تنگ نظران ساده لوحانه آید اما ساده لوحانه تر از آن این است که میراث و منابع فرهنگی و باستانی مردم استان محروم خوزستان و این کشور اسلامی هر از گاهی بوسیله اشخاصی با سرمایه گذاری بعضی افراد خاص که دیگر برای تمام مردم رخت ناپاک آنها رو شده به یغما برده شود و ما نیز خود را به کر گوشی نزنیم و منتظر تاراج بیشتر باشیم.

مندنی زاده الهی در ادامه ضمن اشاره به مدیریت ضعیف سازمان میراث و فرهنگی خوزستان، گفت: بنظر می رسد علاوه بر موارد فوق در سطح مدیریت استان نیز  چنان تدبیری برای انجام موارد گفته شده وجود ندارد یا بعضن مسئولین محترم برای حفظ جایگاه مدیریتی تنها به فکر جایگاه خود می باشند.

وی تصریح کرد: عدم استفاده از نیروهای کارآمد که دید فرهنگی و تخصصی در خصوص یادمان های گران بها دارند و نبود مدیریت قاطع و جسور در سطح ادارات میراث فرهنگی از سوی دیگر مشکل را دو چندان کرده است.

این کارشناس یادآور شد: نماینده عالی دولت قطعن جسارت کافی را نیز در این خصوص دارند بنابراین انتظار می رود انگیزه لازم برای استفاده از منابع باستانی و صنعت توریست می رود چرا که موجب درآمد عالی و افزایش نوخ توسعه در زمینه اقتصادی، صنعتی، اجتماعی، فرهنگی و انسانی خواهد شد؛ تا کی می توان چشم به نفت و گاز داشت آن هم کژدار مریض؟

یوسف مندنی زاده الهی در پایان خاطرنشان ساحت: مدیریت سازمان میراث و فرهنگی و گردشگری استان خوزستان بیش از این نباید وقت را هدر دهد و با ارائه طرح های نو و راهکارهای مناسب تحولی در این صنعت در استان  را شاهد باشیم.همچنین لازم است از برخی پرسنل مومن گمنام سازمان میراث و فرهنگی نیز تقدیر بعمل آورد.

همچنبن محسن تقیانی ضمن اشاره به وضعیت میراث فرهنگی در سطح استان خوزستان بیان کرد : با توجه به قدمت تاریخی استان خوزستان و آثار و بناهایی که در این استان وجود دارد متاسفانه ما شاهد عملکرد مطلوبی دراین سازمان نبوده ایم و در امر نگهداری از این آثار فعالیتی در حد محسوس مشاهده نکرده ایم.

این کارشناس گفت: استان خوزستان دارای آثار فراوان تاریخی است که می تواند و قابلیت این را دارد که به قطب گردشگری ایران و حتا جهان تبدیل شود.

تقیانی به ناشناخته بودن آثار تاریخی استان نیز اشاره داشت و بیان نمود : اکنون ما شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از آثار تاریخی استان برای خود خوزستانی ها نا شناخته مانده است و تبلیغاتی برای شناخت آنان به مردم استان صورت نگرفته است.

این کارشناس در خصوص  عملکرد سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت : عملکرد سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی این امر ضعیف بوده است و نتوانسته نقش خود را به خوبی ایفا کند.

تقیانی افزود: چنانچه بازدید از آثار غنی استان افزایش یابد ما شاهد رونق در صنایع استانی خواهیم بود و این سبب ارتقاء معیشت مردم استان خوزستان است و البته و همان طور که گفته شد این استان دارای این ظرفیت ها نیز می باشد که حتی خود را در سطح جهانی مطرح سازد.

وی گفت: در استان خوزستان در بخش میراث فرهنگی به دلیل مدیریت ضعیف نتوانسته از ظرفیت های بخش خصوصی به خوبی استفاده نماید و ما می توانیم ببینیم که هرجا بخش خصوصی وارد کار شده تنوانسته رونقی به کار بخشد و نمونه آن را می توانیم در قلعه صلاصل شوشتر و یا  خانه مستوفی ببینیم.تقیانی افزود: ما در بخش میراث دارای پتانسیل های عظیمی هستیم که باید از آنها استفاده شود و امروز ما در بخش میراث از دیگر استان ها از جمله اصفهان و کرمان عقب مانده ایم که می توان با استفاده از تجربیات آنان این عقب ماندگی را به نحو مطلوبی در جهت ارتقاء قرار داد داد.

وی در پایان گفت : تغییرات مدیریت به شرط آنکه همراه با تغیر نگرش باشد می تواند در این امر موثر باشد.

در پایان مجتبی گهستونی عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا، می گوید: بیان داشت: خوزستان دارای سابقه ی تمدن و دیرینه بسیار است و در تمام ادوار می توانیم سابقه و اشیاء به جا مانده از این تمدن و تاریخ را همچون شوش 7 هزار ساله ، چغازنیل که بزرگترین بنای مذهبی خشتی جهان است و یا محوطه چغامیش ، ایوان کرخه ، هرمز و اردشیر و بسیاری دیگر که نشان دهنده قدمت استان می باشد را مشاهده نمائیم.همین آثار است که سبب شده خوزستان را گهواره تاریخ و تمدن خوزستان بنامند چرا که بناهایی از پیش ار تاریخ، ایلامیان، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و اسلام را در دل خود دارد .

وی خاطرنشان ساخت: آنچه ما دوستداران میراث فرهنگی می بینیم آن است که به خوزستان به آن همه قدمت تاریخی ادای دین نشده است.سخنگوی سازمان میراث و فرهنگی خوزستان یادآور شد: وجود حاکمان محلی در استان و پادشاهان مقتدر در جای جای استان و آثاری که از خودشان گذاشته اند نشان دهنده جایگاه تاریخی اقوام مختلف در این استان بوده است .

گهستونی گفت: این میراث گران بها یکی از راه های اتصال اقوام ، ادیان و گروه های فکری مختلف است که ارزش آن بخوبی پاس داشته نشده است ، بسیاری از محوطه های باستانی  به حال خود رها شده و تنها بخش اندکی به ثبت رسیده و یا مورد حفاظت قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: سازمان میرات فرهنگی استان خوزستان که بخشی از اقتدار حاکمیتی جمهوری اسلامی محسوب می شود نتوانسته نسبت به جایگاهی که دارد حافظ خوبی برای مردمانی باشد که میراث را به امانت به آنان سپرده اند.

عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تارینا اظهار داشت : ایران جزو 10 کشور اول برخوردار از جاذبه های تاریخی در جهان می باشد اما متاسفانه جزء ضعیف ترین کشور ها در بین ملل مسلمان به لحاظ جذب گردشگر و توریست محسوب می شود که یکی از علت های آن ادغام فعالیت های سایر سازمان هایی است که فکر می کنند با میراث فرهنگی در ارتباط می باشد.

مجتبی گهستونی ادامه داد: چنانچه هر کدام از این سازمان ها به فعالیت خودشان عمل می کردند مشکلات امروز میراث فرهنگی به شکل عام در کشور و بطور خاص در خوزستان وجود نداشت. همچنین عدم بکار گیری کارشناسان و عدم نظارت کافی متولیان امر در عملکرد این سازمان دیگر مشکلاتی است که با آن دست به گریبان هستیم.

وی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی در استانی که بهشت باستان شناسان محسوب می شود تا کنون نتوانسته برای دوستداران واقعی میراث فرهنگی نمره قبولی دریافت کند و جایگاه خود را از دست داده است.

گهستونی بیان کرد: این سازمان امروز میراث فرهنگی را تبدیل به آش شله قلم کار نموده است و میراث گرانبهای مان را قربانی هوس های گردش گری نموده است که نتیجه بی تدبیری کسانی است که شناخت اندکی از میراث فرهنگی دارند و نگاهی سیاسی به این میراث دارند.

گهستونی همچنین در مورد سرانجام نامه مجمع نمایندگان در مورد تغییر مدیریت میراث فرهنگی گفت: در مرداد ماه سال جاری نمایندگان استان خوزستان در نامه ای اقدام به معرفی گزینه خود نمودند و نامه ای را تحویل رئیس جمهور دادند که باید نتیجه این نامه نگاری را پیگیری نمایند چرا که برای ما دوستداران میراث فرهنگی که به اطلاع رسانی شفاف و آزاد اعتقاد دارند باید مشخص شود که این نامه باور خود نمایندگان بوده است یا رودربایسی آنها.

وی در پایان ضمن اشاره به دوگانگی مطالبات: وقتی از زبان نماینده خرمشهر می شنویم که نگارش این نامه از سر تعارف بوده به شعور مردم توهین شده است اما هنگامی که شخص دیگر در میان نمایندگان علاقه واقعی خود و سایر همکارانش را در نگارش این نامه مطرح می سازد نشان از دوگانگی در پیگیری مطالباتی است که بخشی از نمایندگان مردم به آن با تردید نگاه می کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:23  توسط محسن حلالی نصب  | 

موسیقی؛ از رازهای التیام بخش هر انسان و هر روح است. این روزها شاهدیم که تعدد خوانندگان و آهنگسازان و ... آنقدر رو به افزایش است که به سختی می توان پدیده های جدید را حتا مورد توجه قرار داد.

خواندن نه تنها آن است که شعری را با آهنگی ارائه دهیم بلکه این هنر زیبا و تسکین بخش مستلزم احساس، لحن زیبا، تسلط بر تکنیک ها و ... است، احساس زیبا می تواند نشات گرفته از اتفاقی خاص در زندگی باشد که گرمای خواندن را در هنرمند بر افروخته کند تا با تاثیر گذاری بر شنونده دین خود را به این هنر تاثیر گذار ادا نماید.

لحن زیبا و تسلط بر تکنیک ها تنها میسر است با گذران دوره ها و آموزش های لازم که در این عرصه بنام دوره سلفژ می باشند، که البته متاسفانه اغلب تنها به همان احساس بسنده کرده اند و به دور از درست خوانی مشغول فعالیتند.

جای نگرانی آنکه این روند خوانندگان را به انزوا خواهد برد، همچنین موسیقی هر آنقدر خوب باشد را تخریب می کند. پس بهتر آنکه حداقل برای هدر ندادن پول و زمان خود بیائیم با مقداری تامل و دقت نظر بیشتر در جهت موفقیت حرکت کنیم به دور از احساسات و عجله و هر آنچه که در کیفیت آثار می تواند تاثیر منفی بگذارد.

از آنجا که روزنامه فرهنگ جنوب در جهت حمایت از هنرمندان موسیقی خوزستان پیشرو بوده است، اینبار با خواننده ای به گفتگو پرداخت که تا چندی دیگر آلبومش روانه بازار خواهد شد، آلبومی که گویی بر پایه احساس و اتفاقات زندگی خواننده جمع آوری شده است.

کامران زراسوند 35 سال دارد و دانشجوی فلسفه است و در مقطع کارشناسی تحصیل می کند. محیط خانواده ای که در آن رشد کرده عاطفی و سنتی بوده و در مسیر هنر او را بسیار همراهی کرده اند. او هنرش را تنها در موسیقی خلاصه نکرده است بلکه هنرهایی چون خوشنویسی، نقاشی،منبت کاری، آموزش زبان ایتالیایی و ... را از بر است.

این خواننده پاپ کشور ضمن اشاره به چگونگی روی آوردن به خوانندگی خود می گوید: 7 سال داشتم که روزی دایی ام با گیتار نوازندگی می کرد و من با او آهنگ ای وطن را خواندم، همچنین ترانه لالایی از یکی از خوانندگان قدیمی را می خواندم که اینها موجب علاقه من به خواندن شد.

کامران زراسوند ادامه داد: در دوران مدرسه نیز در گروه های سرود شرکت می کردم و در مسابقات بین مدارس حضور داشتم.

وی یادآور شد: دوره خاصی را در خوانندگی سپری نکرده ام اما با گوش دادن به موسیقی دهه 50 و تکرار آنها، بر تحریرها و تکنیک ها مسلط می شوم.

این هنرمند خوزستانی علاقه اش به موسیقی آرام را یادآور شد و گفت: آهنگهای آرام را می پسندم در واقه خاکستری، رنگی که نشات گرفته از حس درونی فرد است.

وی افزود: این سبک برایم خاطرات و سادگی دوران نوجوانی و جوانی را تداعی می کند چرا که آن دوره مردم معنوی تر می اندیشیدند؛ همچنین باید اشاره داشت که آهنگ کوچه تقدیر را نیز برای دوستی خواندم که لازم نمی دانم در موردش بحثی شود.

کامران زراسوند تصریح کرد: هیچ گاه خودم را یک هنرمد حرفه ای تلقی نمی کنم چرا که این نام مستلزم گذشتن از یک سری چیزهای با ارزش خواهد بود، به همین سبب دوست دارم یک هنرجو باقی بمانم.

زراسوند ضمن اشاره به آلبوم پرنده غریب بیان کرد: اولین آلبومی که روانه بازار خواهد شد بنام پرنده غریب است که البته تمام مراحل ارائه در بازار به پایان رسیده است اما به احترام شهدای صدر اسلام و ماه محرم و صفر پخش آن به بعد از این ماه ها موکول گردید.

وی اضافه کرد: اغلب آهنگسازی ها را خودم انجام دادم که با تنظیم خشایار بحری کارها عمیق و قوی بسته شد.  این خواننده پاپ گفت: در این مسیر لازم است به بهنام سلیمی اشاره کنم، کسی که مانند کویر، دریا بودنش را به ابرها می بخشد. او کسی است که همیشه حامی و همراه نه تنها من بلکه بسیاری از هنرمندان بوده است.

وی در پاسخ به اینکه در بک اثر زیبا چه ملاک هایی مد نظر باید قرار گیرند، گفت: ابتدا باید شعر و ترانه سنگین و پر محتوا باشند که موجب تفکر و جذب مخاطب شود، سپس موسیقی عاشقانه ای که رنگ مهتابی داشته باشد مانند گام مینور عشاق یا مینور اصفهان.

این خواننده خوزستانی تصریح کرد: آثار ضعیف که امروز روانه بازار می شود موجب شده تا موسیقی رنگ تجارت به خود بگیرد و تنها جیب ها از موسیقی بهره مند شوند حال به هر قیمتی.

وی به دو شبکه ماهواره ای اشاره می کند که اینروزها بازار چهره شدن خوانندگان را داغ کرده است و می گوید: چون مخاطبین اغلب عموم مردم می باشند باید تلاش بر آن شود که موسیقی هایی به تصویر درآیند که با فرهنگ ایرانی همخوانی داشته باشند اما تجارت و درآمدهای هنگفت در این مسیر موجب شده تا ارزش ها نادیده گرفته شود و این شبکه ها اغلب مارکت ها این روزها موجب شده اند تا هر جنس نامرغوبی عرضه شود که مسلمن این رویه با ذائقه مردمانی که موسیقی را می شناسند و برای آن ارزش قائلند منافات و تضاد دارد.

این هنرمند خوزستانی به خوانندگانی اشاره می کند که با آثار آهنگسازان به شهرت می رسند اما پس از آن آنها را از یاد می برد و می گوید: همیشه در این مسیر بیشترین سهم را عوامل تولید دارند که شامل ترانه سرا، آهنگساز و تنظیم کننده و .. می باشد که موجب اعتلای موسیقی و کسب اعتبار برای یک خواننده می شود و خواننده همیشه به نوعی مدیون زحمات آنها خواهد بود. و عدم بجای آوردن تقدیر از زحمات عوامل، کم لطفی و بی انصافی محسوب می شود.

کامران زراسوند خاطرنشان ساخت: راز ماندگاری در اثر می تواند ارتباط برقرار کردن با شنونده و رعایت بهداشت کلام باشد.

وی گفت: اگر می خواهیم تنوع در کارهایمان به چشم آید باید با آهنگسازان و تنظیم کنندگان مختلفی کار کرد چرا که هر کدام احساس و سبک مخصوص به خود را دارند. زراسوند ضمن اشاره به اجراهای خود گفت: در روز جانباز برای بنیاد جانبازان و ولادت آقا امام زمان اجراهایی داشته ام که استقبال مردم را به همراه داشت.

این هنرمند خوزستانی به موسیقی کشور اشاره کرد و گفت: موسیقی کشور تا قبل از ورود موسیقی رپ از غنای فرهنگی خاص برخوردار بود اما در حال حاضر بلحاظ محتوا و کلمات دچار دگرگونی شده است که همین امر موجب شده تا اغلب جوانان سطحی نگر شوند و علاقه خود را به این موسیقی بیشتر ابراز کنند.

وی به راهکار خویش برای بازگشت به فرهنگ موسیقی اصیل سالهای گذشته اشاره کرد و افزود: بازگشت به آن روزها و آن موسیقی مستلزم الگو گیری از خوانندگانی چون افشین مقدم و مازیار و ... و آهنگسازانی چون واروژان و مرحوم بابک بیات و ترانه سرایانی مانند ایرج جنتی عطایی و اردلان سرافراز می باشد چرا که به نوعی اینها جزئی از اعتبار موسیقی کشورمان هستند و الگوبرداری از آنها موجب پیشگیری از مرگ تدریجی موسیقی کشور خواهد شد.

این خواننده پاپ موسیقی خوزستان را یادآور شد و گفت: هنرمندان خوزستانی به این دلیل که رویه واحدی ندارند و برخی با رسیدن به مدارج بالاتر  بیکباره همه چیز ها را فراموش می کنند دچار ستیزه جویی می شوند و همین موضوع موجب شده تا بستر موسیقی، بستری متلاطم و متشنج شود.

کامران زراسوند ادامه داد:این رویه سبب می شود تا موسیقی استان خوزستان جایگاه واقعی خود را از دست دهد و شاهد فرار استعدادهای خود باشد.وی به مجموعه شعر سپید چاپ شده اش اشاره می کند و می گوید: در سال 87 مجموعه شعر سپیدم ینام پشت پرچین افق به چاپ رسید که تنها در استان خوزستان منتشر گردید.

وی در پایان تصریح کرد: جوانی خوب است، اما جوانمردی خوبتر، امام علی (ع).

دوست داشتنی های کامران زراسوند: مطالعه برایم بهترین چیز است و مرا تازه تر می کند. نهج البلاغه، منطق الطیر، مناجات نامه، مثنوی مولوی، بهارستان، بوستان و گلستان، کتابهای تاریخی و شرح حال شعرا و فلاسفه. 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:19  توسط محسن حلالی نصب  | 

مجتبی حلالی/ پس از آنکه شاهین خسروآبادی آهنگساز و تنظیم کننده مشهور ایرانی آثار برخی خوانندگان ایرانی را به چند خواننده عرضه می کرد و حتا خوانندگان آن سوی آب ها را بی نصیب نگذاشت این بار توسط علی کارونی خواننده خوش صدای خوزستانی مورد شکایت قرار گرفت و پای میز محاکمه فراخوانده شد. اثر حلالم کن از آلبوم حلالم کن که زیباترین اثر علی کارونی محسوب می شود امروز با صدا و تصویر یکی از خوانددگان لس آنجلسی به گوش و چشم می آید به همین سبب علی کارونی طی تماسی به دفتر روزنامه می اید تا درد دلش را به زبان اورد. که مختصری از آن در ذیل آمده است.

علی کارونی گفت: هنوز پیگیر مجوزهای نشر آلبوم بودم که در کمال نا باوری آهنگم را با صدای یکی از خوانندگان لس آنجلسی شنیدم.

وی ادامه داد: پس از تماس ها و پیگیری هایی که با آقای خسروآبادی انجام دادم او از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرد که البته بعد از پیگیری های بیشتر متوجه شدم که کا ر را به هومن آرا دیگر خواننده ایرانی فروخته است.

این خواننده پاپ می گوید: پس از اینکه به تهران رفتم و با آقای خالد داودی وکیلم، مشورت کردم تصمیم به شکایت گرفتیم و در یکی از شعبه های تهررن پرونده سازی نمودیم که جا دارد از آقای داودی بدلیل کمک ها و راهنمائی هایش صمیمانه قدرانی به عمل آورم.

وی همچنین گفت: پس از آنکه پرونده تشکیل شد و روز دادگاه تعیین گردید و شاهین خسروآبادی در جلسه دادگاه حضور پیدا کرد، از قاضی دادگاه تقاضای مهلت 20 روزه خواست که موافقت شد.

علی کارونی اضافه کرد: 20 روز مهلت خسروآبادی به 9 ماه تبدیل شد اما توسط شعبه اول بازپرسی ناحیه 19 تهران از من خواسته شد تا او با او تماس بگیرم و برای تشکیل جلسه دادگاه با او هماهنگ کنم اما او گفت تنها با ابلاغیه به دادگاه خواهد آمد.

کارونی افزود: به پاسگاه ولنجک تهران رفتم تا ابلاغیه را دریافت کنم که هنگامی که به درب خانه این آهنگساز رسیدم گویا از پنجره خانه مرا می بیند و در حینی که مامور وارد آپارتمان می شود از درب پشت به همراه دوستش سراغ من می آیند و مرا مورد ضرب و شتم قرار می دهند.

وی تصریح کرد: با توجه اینکه می توانستم از خود دفاع کنم بر اعصاب خود مسلط ماندم تا اینکه مامور صحنه درگیری آنها را با من دید و گزارش کرد و پرونده ای دیگر برای شاهین خسروآبادی در دادگاه تهران باز شد.

این خواننده اهوازی بیان داشت: پس از گذشت 3 روز جلسه دادگاه برگزار شد که او به همراه وکیل و خانواده اش در جلسه دادگاه حضور پیدا کردند که در آن روز به من و زبانم در مقابل قاضی دادگاه بی احترامی شد.وی می گوید: حکم پس از بیان شکایت ها و دفاعیه ها قرائت شد و طبق ماده 23 مطبوعات اجرا خواهد شد چرا که دادگاه نیز به صحت نشر اثر از سوی شاهین خسروابادی دست یافت.

علی کارونی در پایان یاداور شد: اکنون پرونده در دادگاه مجتمع قدوسی تهران شعبه 1043 می باشد که اولین جلسه آن در تاریخ 12/10/88 ساعت 30/11 ظهر برگزار خواهد شد.  

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:18  توسط محسن حلالی نصب  | 

در این نشست که با حضور خبرنگاران و برخی شهروندان که خانه هاشان اکنون توسط شهرداری تخریب شده است غلامرضا سبزعلی گفت: پس از گذشت 3 سال از عمر شورای سوم شهر همچنان این شورای شهر است که باید ناتوانی های شهرداری ها را جوابگو باشیم.

وی ضمن اشاره به نکاتی از نقاط ضعف مهندس شمسایی، شهردار ناموفق اهواز، افزود: بارندگی و آبگرفتگی همچنان مردم را با مشکلات عمده ای مواجه ساخته است که در این راستا شرکت آبفای اهواز رفع مشکل را بر گردن شهرداری و شهرداری بر گردن آبفای اهواز انداخته است که این عدم هماهنگی تنها مردم را از آرامش سلب می کند.

عضو شورای شهر اهواز می گوید: مبحث آسفالت در مقطعی روکش های به نسبت خوبی را شاهد بودیم اما در بسیاری مناطق شاهد کودال ها و فرو رفتگی ها می باشیم که برای هر شهروند و مسئولی ناراحت کننده است.

وی تصریح کرد: در این بخش متاسفانه قرار داد با پیمانکارهایی منعقد می گردد که بواقع کارشناس نیستند و مسلمن با یک آبگرفتگی شاهد نشست زمین خواهیم بود.

سبزعلی همچنین گفت: یکی از مواردی که معمولن موجب شده مراجعین زیادی در این خصوص به شورای شهر رفت و آمد کنند جاده کوت عبدالله است چرا که در برخی جاها مشخص نیست که جاده چند بانده است که این موضوع را بویژه در مقابل منطقه کانتکس می توان مشاهده کرد.

وی خاطرنشان ساخت: در بحث جمع آوری زباله نیز برخی مناطق ماشین های خدمات شهری و مخصوص به حمل زباله به دلیل مسایل مالی دست به اعتصاب زده اند و بهداشت شهری رعایت نمی شود و این مسئله بهداشت و سلامت مردم را به خطر انداخته است.

غلامرضا سبزعلی تخریب منازل پشت بیمارستان مهر را یادآور شد و گفت: در این راستا شهرداری اهواز تنها منازل مردم را توانسته است مورد تخریب قرار دهد در صورتی که می بایست زمین هایی را در اختیار آنها قرار دهد که در این موضوع نیز زمین های معارضی را به آنها واگذار نموده است.

وی در پایان تصریح کرد: خواهشمان این است که با مردم بازی نشود و با ناتوانی های خود برای شورای شهر بیش از این چالش درست نکنند.

شهردار قول هایش را برای ساماندهی فراموش کرده است

در ادامه دیگر عضو شورای شهر اهواز گفت: مهمترین انتقاد که وارد است تخریب منازل پشت بیمارستان مهر است چرا که شهردار اتین قول را هم به اعضای شورا هم به مردم دادند که پول زمین ها را پرداخت خواهیم کرد که تا کنون این امر میسر نشده است و هر روز شاهد رفت و آمد این شهروندان در شورای شهر می باشیم.

قاسم حمادی ادامه داد: در بازارچه های محلی که می رویم هیچ گونه نظمی را شاهد نیستیم و گویا قول هایی که برای ساماندهی آنها داده شده بود فراموش شده است.

وی تصریح کرد: در اهواز با توجه با وجود قشر جوان و بیکار همیشه مراجعین از بیکاری فرزندان دست فروش خود ابراز ناراحتی می کنند، آیا مطالعه ای در خصوص رفع این مشکل در دست اجرا قرار دارد؟

حمادی می گوید: مشکلات مردم نه تنها در شهرداری بلکه در اغلب ادارات وجود دارد اما شورای شهر چون دستش به شهرداری راحت تر می رسد معمولن به مسایل مختلف شهری تا آخرین توان رسیدگی خواهد کرد.وی در پایان خاطرنشان ساخت: ای کاش یک قدم برای رفاه حال شهروندان بر می داشتیم.

کار دیگر از توصیه گذشته، موعد مجازات کوتاهی ها و ناتوانی ها رسیده است

همچنین سیدرضا فلاحی مقدم گفت: شورا تا کنون بلحاظ قانونی هیچ گونه کوتاهی در امور شهری و شهروندان نکرده است و مسلمن ناتوانی و کوتاهی از سوی شهردار اهواز بوده است.

وی افزود: در منطقه 2 اهواز، در اسفندماه 87 منازل پشت بیمارستان تخریب شده است و اکنون با گذشت حدود یکسال و عدم ساماندهی مالکین منازل برای شهرداری واقعن خجالت آور است.فلاحی مقدم می گوید: کار دیگر از تذکر و توصیه گذشته است و اکنون موعد مجازات کوتاهی های انجام شده رسیده است.

وی تصریح کرد: با گذشت یکسال از تخریب منازل پشت بیمارستان آیا توجیهی برای شهردار وجود دارد؟ ما مسلمانیم با این روند چگونه به سادگی شب ها سرمان را راحت زمین می گذاریم؟ قصد برافروختن احساسات را ندارم اما همین مردم موجب انتخاب ما و ما موجب انتخاب شهردار شده ایم، نباید هر گونه که دلتان می خواهد با مردم رفتار کنید.

عضو شورای شهر اهواز اضافه کرد: در این موارد هر چقدر که شهردار تحت فشار قرار گیرد جا دارد. چه دردی وجود دارد که مشکل مردم را حل نکرده اید؟ آنقدر بی عرضه و ناتوانید که مشکل 13 خانواده را تا کنون راکد گذاشته اید و بی تفاوت نسبت به آنها شده اید؟

وی در پایان خاطرنشان ساخت: شهردار باید بگوید چرا به مردم بی اعتنا شده است، شادی اینگونه پی به عواملی برده شود.

شهرداری اهواز امروز در ذلیل ترین وضعیت خود قرار دارد

در پایان رئیس شورای شهر اهواز می گوید: زمانی که شورای سوم شهر اهواز بر سر کار آمد افرادی چه آشکار و چه پنهان در امور شهرداری دست داشته و دخالت کرده اند. که البته این شورا نزدیک به 3 سال است که در برابر آنها مقاومت کرده ایم.

سید حمید حسن زاده گفت: به نسبت اهدافی که داشته ایم موفق بوده ایم اما علیرغم مقاومت هایی که صورت داده ایم کارشکنی ها و فتنه برانگیزی بوجود می آورند تا میان شورای شهر و شهرداری ناهماهنگی و تضاد بوجود آورند.

وی تصریح کرد: آقای شمسایی تسلیم عوامل قدرت شده است و به شورای شهر پشت کرده به عنوان مثال پارک 42 هکتاری را باید اشاره کرد که بر اثر ندانم کاری کلنگ آن زده شد با هزینه ای بالغ بر 5/1 میلیارد تومان که همچنان مانده و با مشکلاتی مواجه شده است.

حسن زاده بیان داشت: بهتر است هزینه های میلیاردی را صرف اشتغال بیکارن و اخراجی های شهردار کنید.وی ادامه داد: شورای شهر از تغییر شهردار دیگر به سطوح آمده و خسته شده است چرا که واقعن دیگر قدرتمان به عوامل نمی رسد چرا که همیشه این انتقاد بر ما می شد که افراد قدرتمند را بر سر کار آوریم که مهندس شمسایی جزء این قدرت ها بود اما متاسفانه هر روز شاهد کارشکنی ها و عدم هماهنگی ها با شورا می باشیم به این دلیل که اهرم های قرت او را نیز به تسلیم واداشت.

رئیس شورای شهر اهواز تصریح کرد: شهرداری اهواز امروز در ضعیف ترین و ذلیل ترین وضعیت خود قرار دارد

وی ضمن اشاره به فضای سبز اهواز گفت: متاسفانه مهندس شمسایی فضای سبز شهر را رو به نابودی برده است چرا که یک آدم نادان و بی عرضه را بر سر کار آورده است، کسی که هنوز توان درست کردن سر و وضع خود را ندارد.سید حمید حسن زاده می گوید: شورای شهر از ابتدا بدنبال اصلاح ساختار شهرداری بود اما تشکیلات موازی درست شد و شهرداری رو به نابسامانی رفت.

وی افزود: در بحث قطار شهری تا به امروز از کل اعتبار 80 میلیارد تومانی تنها 8 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است و این تاسف بار است که تا کنون اجازه نداده اند متوجه بودجه و چگونگی مصرف ان شویم.

حسن زاده خاطرنشان ساخت: شورای شهر یک نماینده را نیز برای شرکت در جلسات قطار شهری تعیین نموده است که تا کنون در هیچ یک از جلسات تشکیل شده اجازه ورود به او را نداده اند و مردم این را بدانند که تا 20 سال دیگر هم قطار شهری درست نخواهد شد.

وی ضمن اشاره به ساختمان زیگورات و وضع خطرناک آن، گفت: مهندس شمسایی این قول را داده بودند که با احداث آن 1000 میلیارد سرمایه را جذب کند اما تنها در حد شعار باقی ماند و مشکلات اداری ان حل نشده است.

سید حمید حسن زاده گفت: بارندگی ها و آبگرفتگی ها و مشکلات ناشی از آن زندگی مردم را مختل می کند و با کوچکترین تذکر مسایل مالی را پیش می کشند در صورتی که توان مالی برای خرید مهمانسرای 1میلیاردی در تهران وجود دارد و ساختمان های آنچنانی بنا می کنند.

حسن زاده یادآور شد: شورای شهر بنا به تصمیمات و مشورت هایی که انجام دادند آزادی عمل به شهردار بیشتر داده شد بلکه با توانی که از او سراغ داشتیم بهترین عملکرد را از خود بجای گذارد اما متاسفانه از این آزرادی عمل استفاده غیر طبیعی شد.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: ماموریت های شهرداری به خارج از کشور متاسفانه به، مامور به خدمت ها داده شده در حالی که آنها فقط برای کسب تجربه به شهرداری آمده اند و برای شهرداری منفعتی نخواهند داشت.

 

 

  

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:17  توسط محسن حلالی نصب  | 

سید جعفر حجازی گفت: نکته مهمی که باید در ابتدا اشاره شود این است که همه مسئولین و شهرداران را برای بالا بردن کیفیت سلامت مردم موظف کنیم.

استاندار خوزستان افزود: در بحث آب روستایی و شهری نحوه عملکرد با شتاب خوب و قابل توجهی در حال پیگیری است اما نارسایی همنوز وجود دارد و ما انتظارمان از فرمانداران و شهرداران و مسئولین ذیربط برای استفاده از موقعیت ها بیشتر است.وی خاطرنشان ساخت: ما مشکل منابع و دانش نداریم اما در هنگام عمل کارهای ما رده آخر می شوند.

مقام عالی استان خوزستان ضمن اشاره به تصاویری که از برخی مناطق شهرهایی چون: اندیکا، شادگان، ایذه و اهواز پخش شد، گفت: فرمانداران و شهرداران و مدیران کل تصاویر را دیدند و بی نظمی و عدم رعایت بهداشت کاملن در تصاویر به چشم می آمد حتا در مرکز شهر اهواز که اینها هیچ کدام دور از چشم نمی ماند.

دکتر حجازی تصریح کرد: در هر کاری که بی تفاوتی و عدم حساسیت بوجود آید این مشکلات رخ خواهد داد. ما به عنوان متولیان، در بهداشت و سلامت باید آنها را مورد تشویق قرار دهیم بویژه خرید مایحتاج روزمره از بازارها و بازارچه های پاکیزه و مرتب.

وی ضمن اشاره به فرهنگسازی در زمینه رعایت بهداشت و سلامت، گفت: باید حساسیت مردم را در این خصوص بالا برد همچنین آنگونه باید فرهنگسازی کرد تا بخش خصوصی در بازار خود پیش قدم شوند و نکات بهداشتی را مورد توجه قرار دهند.

دکتر سید جعفر حجازی ادامه داد: فرمانداران می بایست با اصناف مختلف جلساتی را برگزار کنند و اگر به نتیجه ای نرسیدند از قوه قهریه استفاده کنند.مقام عالی استان خوزستان یاداور شد: صدا و سیما و مطبوعات نیز نقش عمده ای در خصوص اطلاع رسانی و فرهنگسازی میان مردم دارند.

استاندار خوزستان ضمن اشاره به زباله ها و استفاده آنها به عنوان بخش درآمدزا گفت: کارخانه هایی وجود دارد که زباله ها را خریداری می کند البته قبل از آن دستگاه هایی وجود دارد که زباله ها را تفکیک و ذوب می کند. بنابراین زباله ها نیز می تواند موجب ثروت شود.

دکتر حجازی می گوید: برای خرید دستگاه های تفکیک و ذوب اعتبار چندانی نیاز نیست که می توان از بخش خصوصی در این بخش دعوت بعمل آورد، در غیر اینصورت شهرداری می تواند تعداد دو دستگاه را خریداری کند و به این مهم دست پیدا کند.

دکتر سید جعفر حجازی ابراز داشت: زباله های رها شده ثروت است، چرا جلوه رحمت تبدیل به زحمت شده است؟ به این دلیل که حساسیت وجود ندارد.وی در پایان خاطرنشان ساخت: فضا و امکانات را برای مردم فراهم نیاورده ایم بنابراین نباید انتظار رعایت و فرهنگسازی داشته باشیم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:14  توسط محسن حلالی نصب  | 

بدیهی است که مهمترین تصمیم در زندگی جوانان سنت پیامبر و همانا ازدواج است. امری که به نوعی آینده کشور و جامعه مان را پایدار خواهد ساخت. ازدواج از دیرباز در سنت ایرانیان بوده و هست و دعای هر پدر و مادری این است که روزی پسرش و یا دخترش را در رخت شب عروسی اش ببیند.

همیشه شنیده ایم دعای بستگانی را که سنی از آنها گذشته، آن هم اینکه انشالا شب عروسیت پسرم یا دخترم!گاهی فرد یک دل نه صد دل عاشق می شود و با کمال میل رو به ازدواج می آورد و گاهی نیز خسته از تنهایی است و گاهی نیز خلا وجود همراه را در زندگی احساس می کند تا سوق پیدا کند رو به سوی ازدواج. اما برخی تجرد را می پذیرند که دلایل این تصمیم شان مختلف است که از جمله آن می تواند هزینه های بالا و توقعات آنچنانی و بیکاری باشد؛ حال تکلیف این افراد که تعدادشان هم کم نیست چیست؟ خدا داند.

به هر ترتیب می دانیم که اغلب مشکلات و ناهنجاریها و بی بندو باری هایی که امروز در جامعه رواج یافته است (بویژه بی بندو باری های جنسی) ناشی از عدم رعایت خیلی مسایل است، از جمله ازدواج،که متولیان نیز بهترین راهکار را برای مقابله و کاهش این روند که به سرعت در حال پیشروی است را ترویج و تغییر الگوهای ازدواج دانسته اند و امروز به هر ترتیب تمام هم و غم خود را متمرکز بر این امر کرده اند یعنی ازدواج آسان و آگاهانه.

از جمله متولیان امر ازدواج سازمان ملی جوانان می باشد. که به همین سبب نشست خبری با رئیس سازمان ملی جوانان استان خوزستان با حضور تعدادی خبرنگارن نشریات محلی و خبرگزاری هاانجام شد که ماحصل آن در ذیل آمده است.

مهندس مصطفی منتظرالمهدی می گوید: در ابتدا باید تقدیر به عمل آورد از رسانه های استان خوزستان بدلیل کمک هایی که بلحاظ انعکاس اخبار به این سازمان می کنند.

رئيس سازمان ملي جوانان استان خوزستان افزود: استان خوزستان در كشور از نظر جمعيت جوانان، جزء سرآمدهاي كشور  با جمعيتي بالغ بر يك ميليون ششصد هزار نفر مي باشد.

مهندس منتظرالمهدي خاطرنشان ساخت: خوزستان با توجه به شاخصه هايی چون کشاورزی، نفت، مرز و ... به آن حد نصاب مطلوب در بحث جوانان نرسيده است كه البته بخشي از اين موضوع به دوران جنگ و شهادت جوانان و نخبگان استان بر مي گردد.

رئيس سازمان ملي و جوانان استان خوزستان ضمن اشاره به چشم انداز 20 ساله كشور در جهت پيشرفت و حرف اول در منطقه، مي گويد: جمهوري اسلامي ايران قرار است تا در سال 1404 در منطقه به قدرت اول تبديل شود كه براي اين چشم انداز مسلمن اين جوانان مي باشند كه بايد به عنوان كارشناس و مديران آينده تلقي شوند.

مهندس مصطفي منتظرالمهدي در ادامه ضمن سورود به بحث ازدواج سالم و آگاهانه، با بيان اينكه اگر ازدواجي آگاهانه و موفق داشته باشيم فرزنداني شاداب و با ايده به جامعه تحويل خواهيم داد، گفت: مهمترين دغدغه اين سازمان ترويج ازدواج آگاهانه و سالم و به دور از تجملات آنچناني است، كه در حال حاضر خوزستان از استان هاي برتر در كشور بلحاظ امر ازدواج مي باشد.

وي افزود: در حال حاضر ميانگين سني ازدواج  جوانان در استان 8/25 است كه ما نيز در صدد كاهش اين سن مي باشيم چرا كه افزايش سن در ازدواج  مسلمن بي بندوباري هاي جنسي و اجتماعي را به همراه خواهد داشت.مهندس منتظرالمهدي يادآور شد: در بحث ازدواج مي بايست باورها و ارزش ها را تغيير داد و به اين نتيجه برسيم كه از هر حيث ازدواج هاي سبك و سالمي را برگزار كنيم.

مصطفی منتظرالمهدی تصریح کرد: اساس و محور اصلی،هویت سازی است در واقع ازدواج باید هویت ساز باشد.

رئیس سازمان ملی جوانان خوزستان اضافه کرد: معمولن امروزه اغلب بدون در نظر گرفتن هویت های دینی و ملی و ... کارهایمان را انجام می دهیم. بنابراین باید بر این موضوع نیز حساسیت داشته باشیم.

رئيس سازمان ملي جوانان خوزستان مي گويد: در جشنواره ای که در  28 آذرماه برگزار گردید ضمن معرفي فرهنگ و الگوهاي مناسب در سطح جامعه، زوج هايی را دعوت كرديم كه با مهرالسنه يا 14 سكه به عقد يكديگر درآمده بودند.  

وي ضمن اشاره به رسانه ملي و فعاليت در اين رسانه براي فرهنگسازي ازدواج، گفت: در حال حاضر در جهت فرهنگسازی امر ازدواج به مدت 7 شب سوالاتی را مبنی بر ازدواج طرح کرده ایم که تا کنون جمعیتی چند صد هزار نفری در آن شرکت نمده اند.

رئیس سازمان ملی جوانان خوزستان می گوید: جوایزی را که برای این مسابقات در نظر گرفته ایم تعداد  پلاک طلا، کمک هزینه سفر به مکه، سوره و مدینه می باشد.

وی خاطرنشان ساخت: همچنین در نمایشگاه بین المللی که اکنون برقرار است تعدادی غرفه را با هزینه های ارزان و تخفیف ویژه و برای تهیه جهیزیه عروسی تدارک دیده ایم و رایزنی های لازم را در این راستا انجام داده ایم.رئیس سازمان ملی جوانان استان خوزستان بیان داشت: با توجه به اینکه ماه محرم و صفر در راه است و تا آغاز آن فرصت چندانی باقی نمانده است جشنواره خیرین امر ازدواج را پس از این ماه های حرام برگزار خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه فرهنگ جنوب مبنی بر اینکه، از لازمه های امر ازدواج اشتغال است و سازمان لی جوانمان در این راستا چه اقداماتی را انجام داده است، گفت: در بحث ازدواج کارگروه ازدواج وجود دارد که متاسفانه بر آنها ایراداتی وارد است چرا که از این سازمان تنها به عنوان مدعو استفاده می کند و حق رای و نظر را به نوعی ندارد، که البته در این راستا اعتراضاتی صورت گرفته است.این بحث در سراسر کشور وجود دارد و ملی است.

وی ضمن اشاره به همکاری بخش خصوصی در ازدواج آگاهانه و آسان، گفت: در بخش خصوصی نیز با چند تالار گفتگوهایی صورت گرفته است که بنا بر این است که تا سقف 50 درصد از قیمت اصلی تالار کاهش داده شود.

رئیس سازمان ملی جوانان در پاسخ به بحث کانون های همسر یابی، گفت: این بحث مطرح شده اما به مرحله اجرا درنیامده است اما ما منتظریم تا مسایل شرعی و قانونی آن در جهت جدیت و رسمیت بخشیدن به طرح مشخص شود.

مهندس مصطفی منتظرالمهدی در پایان ضمن اشاره به سفر سوم هیئت دولت و مطرح سازی 3 بحث در امور جوانان، خاطرنشان ساخت: 25 خانه جوان در همه شهرهای استان که مانند سوله می باشند. باشگاه جوانان که شامل تالار، سالن ورزشی و ... که می توان تقریبی به عنوان یک فرهنگسرا از آن یاد کرد و دیگر اینکه تسهیلات ازدواج به عنوان نگاهی خاص مد نظر قرار گیرد در واقع اگر قرار بر این است که صندوق مهر رضا 100 نفر را تحت پوشش قرار دهد تعداد بیشتری را در نظر گیرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:13  توسط محسن حلالی نصب  | 

در گذر از محلات اهواز این بار به محله ای می رویم، که می تواند آخرین منطقه از اهواز باشد آنجا که سواری ها و اتوبوس ها و ماشین های سنگین و ... فراوان عبور می کنند برای خروج از شهر.

کوی طالقانی محله ای که درست مقابل شیبان قرار دارد، از محله هایی است که در خروجی شهر به سمت شمال استان قرار دارد؛ محله ای که ورودی اش بلحاظ درختکاری و سرسبزی نمای جالب توجهی دارد، اما در بدو ورود به خیابان ها، عدم رسیدگی ها و بی توجهی ها و کمبود امکانات دیدنی است همچنین جوی های آب که زباله های فراوانی را در دل خود قرار داده است.

با اتوبان تنها 2 متر فاصله دارد که البته این ماحصل آن بلواری است که مرز میان اتوبان و محله شده است و هر لحظه می تواند آبستن حوادث تلخ و جبران ناپذیر شود.دانش آموزان بسیاری در رفت و آمدند که باید پس از گذر از اتوبان از یک تونل نیز گذر کنند و بعد از آن از اتوبان دیگر که آن هم می تواند هر لحظه خطر آفرین باشد.

در اطراف منازل مسکونی زمین های خاکی بسیار به چشم می خورد که با آغاز فصل سرما و بارنگی(اگر ببارد) می تواند مشکلاتی را برای عبور و مرور دانش آموزان و شاغلین بوجود آورد.

منطقه ای که تنها یک پارک محله ای دارد و تنها مشتریانش یک کودک بود که آموزش ورزش با امکانات ورزشی نصب شده در پارک را ندیده بود همچنین چند مرد سالخورده که دوران بازنشستگی و استراحت خود را گویا سپری می کردند، عرض خیابان ها بسیار کم، برای آمدن به مرکز شهر باید گذر کنند از یک تونل 100 متری و تاریک، همچنین از اتوبانی که ماشین ها به سرعت گذر می کنند که چندی پیش نیز زنی سالخورده را بستری در بیمارستان کرد.

ایستگاه اتوبوسی را نیز در این اتوبان ایجاد کرده اند که البته اتوبوس های آن اکنون در شرکت ها مشغول فعالیتند و سرویس خصوصی تنها کار می کنند. یعنی شهروندان این منطقه برای آمدن به مرکز شهر باید از تاکسی های تلفنی استفاده کنند.

در میان برخی جوانان کوی طالقانی به گفتگو می پردازم تا از مشکلات و درخواست هاشان برایم بگویند که مختصر آن در ذیل آمده است.سجاد عوفی زاده گفت: کوی طالقانی از هر نظر خوب است و معمولن آرامش برقرار است.

وی ضمن اشاره به اینکه اغلب ساکنین این منطقه قدیمی می باشند و یکدیگر را می شناسند، گفت: کوی طالقانی از هر حیث منطقه آرامی است و هیچ گونه تخلفی در آن صورت نمی گیرد و این را از هر طریق که بخواهید ثابت می کنیم.

این شهروند افزود: دزدی نیز بسیار به ندرت صورت می گیرد که البته دزدی از سوی جوانان محله نمی تواند باشد.عوفی زاده به صمیمیت میان شهروندان کوی طالقانی اشاره کرد و گفت: در این محله اغلب افراد عرب زبان می باشند همچنین از اقوام لر هم در اینجا ساکن وجود دارد که با گذشت زمان زبانشان عربی شده است.

وی افزود: کافی است کوچکترین مشکل برایم بوجود آید، نیاز نیست به برادرم بگویم چرا که اگر همسایه ام را در جریان قرار دهم، بمانند خانواده خود مرا کمک خواهد کرد.سجاد عوفی زاده خاطرنشان کرد: در این منطقه عروسی و عزاداری برای یک نفر نیست بلکه برای همه است.

وی ضمن اشاره به زمین فوتبالی که تنها تفریح جوانان کوی طالقانی بوده است، می گوید: امکانات ورزشی زیر صفر است و تنها زمین فوتبالی که هر روز در آنجا بازی می کردیم و حتا برای بازی در لیگ استان آنجا تمرین می کردیم را از ما گرفته اند و اکنون در آن خانه ساخته اند.

عوفی زاده بیان کرد: کوی طالقانی دارای تیم بسیج عقاب شهرک طالقانی بود و حتا کاپیتان تیم ملی نوجوانان کشور نیز از این منطقه پیشرفت کرد.این شهروند اهوازی یادآور شد: اکنون چندی است که دیگر بچه ها بازی نمی کنند چرا که باید به ملاثانی برویم و این برای ما هزینه ساز است.

وی گفت: گاهی زمان گل کوچک بر روی آسفالت بازی می کنیم.او می گوید: شهرداری، سازمان تربیت بدنی و حتا سپاه و هر جا که لازم بوده است را مراجعه کرده ایم اما در این راستا که زمین فوتبالمان را خراب نکنند پیگیری نشده است.

عوفی زاده ضمن اشاره به رفت و آمد ساکنین شهرک طالقانی گفت: افراد سالخورده معمولن باید با تاکسی های تلفنی به هر جا که می خواهند بروند اما یک تونل گذاشته اند زیر پل که با گذر کردن از آن و اتوبان و مقداری پیاده روی می توانیم سوار خودروهای مخصوص مسافر شویم.

وی افزود: اتوبوس های خطی داشتیم و حتا ایستگاهی را نیز برایمان بر خیابان ایجاد کردند اما بدلیل رفت و آمد اندک شهروندان آنها اکنون در شرکت ها و سرویس های خصوصی مشغول فعالیتند.

او یادآور شد: چندی پیش یکی از مادران محله در حال گذر از تونل و سپس اتوبان تصادف کرد و اکنون در بیمارستان آریا بستری می باشد.سجاد عوفی زاده تصریح کرد: این کارها مصلحت کار مسئولین است و اینگونه که احساس می شود به فکر شهروندان این منطقه نمی باشند، در واقع مشکلات فراوانند اما حلال مشکلات وجود ندارد.

وی جوانان بیکار منطقه را اشاره کرد و گفت: نزدیک به 85 درصد از جوانان شهرک طالقانی بیکارند، حتا افرادی که دارای مدارک لیسانس و فوق لیساسند را شامل می شود، برخی میوه فروشی می کنند و با وانت با رفتن به روستاها کسب درآمد می کنند.او می گوید: من با 22 سال سن می خواهم عقد کنم اما هنوز دستم در جیب پدرم است.

عوفی زاده به ریل قطاری که راه بند ندارد اشاره می کند و می گوید: زیر پل ریل قطاری وجود دارد که چندی پیش سانحه بوجود آورد و ماشین سنگینی که در حال عبور از زیر پل بود با قطار برخورد کرد و آتش سوزی براه افتاد که البته راننده جان سالم به در برد.وی در پایان خاطرنشان کرد: با مسئولین بارها مکاتبه کرده ایم و مشکلاتمان را عنوان داشته ایم اما تا کنون پیگیری نشده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:11  توسط محسن حلالی نصب  | 

 در تودیع و معارفه مدیرکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان عنوان شد: ۱- مسئله اعتبارات جاری فرهنگی باید یک بار برای همیشه حل گردد ۲- استکبار جهانی در صدد تقابل با آرمان های  نظام جمهوری اسلامی است

معاون وزیر ارشاد در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل اداره کل فرهن و ارشاد اسلامی استان خوزستان، گفت: يكي از اركان توطئه دشمن عليه كشور، تهاجم فرهنگي است كه قصد دارد با از هم گسيختگي، وحدت اقوام جامعه اسلامی و نظام اسلامی را از میان ببرند.
وي افزود: این انقلاب و اندیشه های جاری در آن در تقابل با اندیشه غرب است در حالی که اندیشه های غرب تنها مبتنی بر قدرت می باشند.

محمد عظیمی گفت: در سال های اخیر استکبار تلاش های فراوانی برای انزوال نظام جمهوری اسلامی ایران انجام داده است تا این انقلاب را به شکست بکشاند.

وی ادامه داد:دشمنان با تهاجم فرهنگی به کشور ما در صدد برآمدند تا با انقلاب مبارزه کنند و در این راه به ترفندهای مختلفی دست زدند.معاون پارلمانی وزارت  فرهنگ و ارشاد می گوید: محور حرکت انقلاب اسلامی، توحید و ولایت است و همین اندیشه حاکم بر روح انقلاب موجب شده است تا استکبار جهانی علیه انقلاب ملت ایران به تقابل با آرمان های نظام جمهوری اسلامی بپردازد.

محمد عظیمی یادآور شد: نظام جمهوری اسلامی کارآمد است و این را باید با عملکرد خود نشان دهیم  چرا که این اندیشه می تواند برای جهانیان الگو باشد اما دشمنان بر این تلاشند تا عدم کارآمدی نظام جمهوری اسلامی را جلوه دهند تا مانع از گسترش تفکر دینی در جهان شوند.  

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد در پایان گفت:  مسئولان و متولیان فرهنگی کشور، در استان ها باید ظرفیت های فرهنگی هر استان را بشناسند و بر این اساس برنامه ریزی و فعالیت کنند.

اگر یک درصد از اعتبارات را صرف فرهنگ کنیم ارزشمندتر است
استاندار خوزستان نيز در ادامه اين مراسم گفت: زمينه غناي كار فرهنگي در خوزستان وجود دارد و بايد با شناسايي ظرفيت‌ها در استان كار فرهنگي را گسترش داد.
سيدجعفر حجازي خوزستان را به عنوان دروازه تشيع و ورود امام رضا (ع) به ايران خواند و ادامه داد: به دليل ارزش‌هاي موجود در استان به ويژه ارزش‌هاي دفاع مقدس، ظرفيت‌هاي اين استان بايد شناسايي و مورد استفاده قرار گيرند.

وي با اشاره به تاثير جايگاه كار فرهنگي در بخش‌هاي مختلف تصريح كرد: در حال حاضر معضل كارهاي فرهنگي، بخش جاري فرهنگي است و يك درصد پژوهش تاكنون در اين بخش تاثير بسزايي داشته اما شوراي فرهنگ عمومي نيازمند حمايت و اختيارات بيشتري است.
حجازي خاطرنشان كرد: سفر دور سوم رياست جمهوري با رويكرد فرهنگي اجتماعي نشان از توجه دولت به امور فرهنگي و توسعه استان‌ها و انجام كارهاي بزرگ در سايه كارهاي فرهنگي است.

استاندار خوزستان در مراسم توديع و معارفه مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان گفت: نمي‌شود از همه نهادها انتظار كار و فعاليت داشت اما در بخش بودجه جاري دستشان بسته باشد، چرا که اگر دولت مسئله اعتبارات جاري فرهنگي را حل كند و اجازه دهد كه از جمع اعتبارات استان‌ها يك درصد در مقوله فرهنگي مصرف شود راه با سرعت بيشتري هموار شده و مسير ادامه پيدا مي‌كند.

سيدجعفر حجازي افزود: چالش‌های ما در عرصه فرهنگي زياد است؛ توجه به تمام آحاد، پراكندگي و گستردگی و همچنين تنوع اقوام در استان ما، در عين اينكه فرصت خوبی است، اما انجام كارهايي را هم ضروری كرده كه در دولت نهم اين كارهای ارزشمند آغاز شده است.

استاندار خوزستان ضمن اشاره به اینکه بخش فرهنگي مي‌تواند براي همه بخش‌ها مفيد و موثر واقع شود، گفت: توجه به موضوع فرهنگ به اين معناست كه بايد در اين عرصه بيشتر تلاش كنيم و اين قدر اعتبار كه براي زيرساخت‌هاي فرهنگي و عمراني مي‌گذاريم اگر يك درصدش را براي فعاليت‌هاي فرهنگي هزينه كنيم، ارزشمند‌تر است.

مقام عالی استان خوزستان خاطرنشان کرد: ما نهادهاي فرهنگي متعددي در استان داريم كه با وجود ظرفيت‌هاي گسترده بودجه اندك و كمي دارند.

سید جعفر حجازی در پایان تصریح کرد: انتظار ما از معاون پارلماني به عنوان متولي كه بايد شوراي فرهنگ عمومي استان‌ها را هدايت كند حل مسئله بودجه جاري فرهنگي است؛ مسئله اعتبارات جاري فرهنگي بايد يك‌بار براي هميشه حل شود.

هیچ مانعی نتوانست در مقابل حرکت عظیم فرهنگی استان ایستادگی کند

حجت الاسلام و المسلمین عباس بسی خاسته گفت: افتخارم این است که در این چهار سال که گذشت با عزت زندگی کردم و اکنون احساس می کنم برنداه ام.مدیرکل سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان افزود: هیچ مانعی نتوانست در مقابل حرکت عظیم فرهنگی و هنری استان ایستادگی کند و این موجب افتخار و سرافرازی است.

حجت الاسلام بسی خاسته تصریح کرد: تکیه بر افتخارات استان خوزستان در عرصه هنر و فرهنگ و اقوام سرافراز خوزستانی موجب شد تا هیچ خلایی را احساس نکنیم و به این و آن تکیه کنیم.وی همچنین تاکید کرد: حتا یک توصیه از افراد غیر هنرمند را در اعمال کاری مان نپذیرفتیم.

مدیرکل اسبق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ضمن اشاره به مردم آرام و خونگرم اهواز گفت: استان پهناور خوزستان آرام ترین استان در کشور است به ویژه در فضا و مسایلی که در حال رخ دادن در کشور می باشد و این نشان از شعور و فهم و فرهنگ مردم الین استان می باشد.وی ادامه داد: اصحاب قلم و رسانه و فرهیختگان و اندیشمندان استان از تاثیرگذارانی هستند که موجب این آرامش و فرهنگ شده اند.حجت الاسلام و المسلمین عباس بسی خاسته می گوید: برای همه هنرمندان و فعالان فرهنگ و هنر آرزوی موفقیت دارم و مهر و محبتشان را نیز فراموش نخواهم کرد.

وی یادآور شد: باید همانگونه که تا به امروز از هویت و تمامیت خود دفاع کرده اید از میراث ارزشمند خود نیز پاسداری بعمل آورید.

در تمام کارهای فرهنگی با علمای دینی خوزستان مشورت خواهیم کرد

در پایان مدیرکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان افزود: امروز جمهور اسلامی ایران وارد پیکار گسترده ای شده است که جنگ فرهنگی می باشد.

وی ادامه داد: در این سه دهه که از انقلاب می گذرد، ایران با جنگ های مختلف فرهنگی از سوی صهیونیست و غرب مواجه بوده است و اکنون پس از دهه سوم که تهاجم فرهنگی، سلاح کار غرب بود اکنون در دهه چهارم انقلاب، تهاجم فرهنگی به جنگ فرهنگی تبدیل شده است.

حجت الاسلام و المسلمین سید لطف الله سپهر تصریح کرد: در این جنگ این علما، هنرمندان، فرهیختگان، اندیشمندان، اهل قلم و ... موظفند تا در این عرصه تمام تلاش خود را برای تقابل با این جنگ فرهنگی بکار گیرند.وی به تبلیغات علیه تشیع اشاره می کند و می گوید: امروز در دنیا با ابزار مختلفی چون رسانه های مکتوب و چه اینترنتی و ... بیش از صدها هزار کلمه خبری علیه تشیع از سوی  صهیونیست و غرب و وهابیت منتشر می شود.

مدیرکل اداره کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: اما آنچه که امروز بر خروجی هخای خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد تنها چند هزار کلمه خبری است که در برابر صدها هزار کلمه و خبر جوابگو نخواهد بود.

حجت الاسلام سپهر گفت: همه می دانیم که خوزستان دروازه تشیع است بنابراین هنر خوزستانی باید هنر دینی باشد تا اثرگذار در خورده فرهنگ باشد.مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد خوزستان می گوید: ارشاد استان خود را موظف می داند تا در تماتم کارهای فرهنگی خود از مشورت با علمای دینی این استان غافل نمیاند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:10  توسط محسن حلالی نصب  | 

مهندس محمود رضا شیرازی در حضور خبرنگاران گفت: شهرداری اهواز به همراه اعضای شورای شهر اهواز بزرگترین مشارکت شهرداری را شکل دادند و به این ترتیب مناطق 8 گانه شهرداری تحت پوشش بخش خصوصی قرار گرفت.

معاونت خدمات شهری اهواز ادامه داد: مجموع سرمایه گذاری انجام شده برای تبدیل زباله سنتی به زباله های مکانیزه 20 میلیارد است که در طول 4 سال که مدت انجام این پروژه می باشد هزینه ای بالغ بر 120 میلیارد تومان خواهد شد.

وی یادآور شد: تعداد 157 دستگاه در مناطق مختلف 8 گانه و با توجه به جمعیت و وسعت منطقه تقسیم خواهد شد.مهندس شیرازی می گوید: 28 دستگاه جاروی خیابانی در شهر وارد شده است که جایگزین کارگران رفت و روب خواهند شد که جاروی خیابان ها را به اوج مکانیزه مبدل خواهد ساخت. همچنین باید اشاره داشت که این دستگاه ها از شرکت آلمانی فان خریداری و از ترکیه به ایران وارد شده اند.

وی افزود: 14 دستگاه سیمی تریلر نیز برای حمل و جمع آوری زباله ها در سطح شهر وجود دارد که 7 دستگاه آن در شرق و 7 دستگاه دیگر در غرب شهر زباله ها را حمل و به محل دفن زباله در منطقه برومی خواهند برد.

معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز همچنین گفت: 28 جاروی خیابانی اینگونه تقسیم بندی شده اند در منطقه یک 4 دستگاه، منطقه دو 2 دستگاه، منطقه سه 4 دستگاه، منطقه چهار4 دستگاه، منطقه پنج 2 دستگاه، منطقه شش 4 دستگاه، منطقه هفت 4 دستگاه و منطقه هشت 4 دستگاه که با توجه به جمعیت و وسعت مناطق این تعداد تخصیص داده شده است.

وی ضمن اشاره به کارگرانی که با آمدن این دستگاه ها بیکار شده اند، خاطرنشان ساخت: حدود 500 کارگز رفت و روب در واقه حذف می شوند و در فضای سبز و اجرائیات قرار خواهند گرفت.

مهندس محمودرضا شیرازی یادآور شد: این سیستم نماد مکانیزه است و تاثیر مستقیمی در بهداشت شهر و سلامت مردم دارد.وی ابراز داشت: راه اندازی فاز اول این دستگاه ها از هفتم دی ماه در مناطق 1 و 2 و 8 خواهد بود و دیگر مناطق در دهه مبارک فجر راه اندازی می شوند.

مهندس شیرازی ضمن اشاره به 14 هزار سطل زباله که آنها نیز از آلمان وارد شده اند، گفت: 14 هزار سطل زباله پلاستیکی و فلزی را طی 4 سال در سطح شهر نصب خواهیم کرد که در مرحله اول از تعداد 14 هزار 2 هزار سطل زباله از ابتدای دی ماه مورد بهره قرار خواهند گرفت.

وی می گوید: تعداد 112 دستگاه حمل زباله که 4 تن زباله را جابه جا می کند و 45 دستگاه که 8 تن زباله را جا به جا می کند را نیز وارد کرده ایم.

معاونت خدمات شهری اهواز گفت: در کنار طرح جمع آوری زباله ها در تاریخ 24/9 مناقصه بازیافت زباله را به مرحله قرارداد رساندیم و با کارخانه کمپوس با مجوزهای زیست محیطی و منابع طبیعی و استانداری آغاز به کار خواهیم کرد.وی ادامه داد: سرمایه اولیه 6 میلیارد تومان است که کارخانه 1000 تن کود روزانه احداث خواهد کرد و پس از ان شهرداری هر کیلو کود را به قیمت 68 ریال به کارخانه عرضه خواهد کرد.

مهندس شیرازی یادآور شد: بعد از تهران و مشهد و اصفهان، اهواز چهارمین شهر است که با کارخانه کمپوس کار خواهد کرد که البته اولین شهر که با بخش خصوصی این عملیات را انجام می دهد نیز اهواز می باشد.

وی به سرانه تولید زباله هر شهروند اهوازی اشاره می کند و می گوید: روزانه 1200 تن زباله تولید می شود که اگر جمعیت اهواز را یک میلیون نفر تصور کنیم، در روز 120 گرم زباله تولید می شود و این در حالی است که سرانه تولید زباله در کشور 750 گرم است که در واقع سرانه زباله در اهواز نزدیک به دو برابر است.محمودرضا شیرازی ادامه داد: برنامه دیگری که به اجرا خواهیم درآورد سطل های سبدی مقابل آپارتمان هاست که جمع آوری خواهند شد چرا که اغلب حیوانات موزی با پاره کردن کیسه های زباله در آنها موجب کثیف کردن کوچه ها و خیابان می شوند.

وی به توسعه فضای سبز شهری اشاره کرد و ادامه داد: در ارتباط با توسعه فضای سبز شهری سرانه فضای سبز 5/10 متر مربع است و 1038 هکتار فضای سبز می باشد.

مهندس شیرازی افزود: در 9 ماهه ابتدایی سال 72 هکتار توسعه داشته ایم که به این ترتیب می باشد: در منطقه یک 5/2 هکتار، در منطقه دو 5/8، در منطقه سه 20 هکتار، در منطقه چهار 5/3 هکتار، منطقه پنج 9 هکتار، منطقه شش 5/0 هکتار، منطقه هفت 16 هکتار و در منطقه هشت 14 هکتار.

وی بیان داشت: در سال جاری 320 هزار نهال کاشت شده است که از این تعدا 250 هزار کونوکارپوس بوده و به این دلیل که با آب و هوای استان خوزستان سازگار می باشد بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.او گفت: در هر منطقه بیش از 15 هزار نهال اختصاص داده شده است و در حال حاضر تولید یک میلیون نهال در نهالستان شهروند با مشارکت ب0ش خصوصی توسط سازمان پارک ها آغاز گردیده است.

مهندس محمودرضا شیرازی خاطرنشان ساخت: در جهت توسعه آب خام 3 ایستگاه پمپاژ راه اندازی شده است ایستگاه دغاغله مناطق 2 و 6 را پوشش می دهد، ایستگاه آب خام پل پنجم مناطق 1 و 8 و ایستگاه آب خام کوت عبدالله منطقه 5 را پوشش می دهند.

وی گفت: در این بخش تعداد 40 دستگاه تانکر آب را از شهرداری خارج کرده ایم تا بوسیله ایستگاه های پمپاژ آب، آب خام مورد نیاز تامین شود.مهندس شیرازی در پایان ضمن اشاره به کمربند فضای سبز اهواز، خاطرنشان ساخت: مقداری از این پروژه به پایان رسیده است اما برای اتمام و ادامه کار اعتباری بالغ بر یک میلیارد نیاز است که در سفر سوم هیئت دولت از طریق معاون عمرانی استانداری پیگیری خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:7  توسط محسن حلالی نصب  | 

از ثانیه، دقیقه، ساعت و روز و هفته و ماه می گذریم تا به سال برسیم. فرصت اندکی نیست اما زود می گذرد. در این فرصت دانش آموزان حساسیتی را در مقابل خود دارند که بسیار برایشان حائز اهمیت و نگران کننده است که موجب وارد شدن استرس می شود هم بر خودش و هم والدینش. امتحانات می رسند و برخی قبولی خرداد و برخی شهریور و به هر حال در پی گذران روزهای سخت امتحانات می شوند تا برسند به مرحله ای که دیگر باید سرنوشت خود را رقم بزنند بلحاظ تحصیل.

کنکور! حتا نامش استرس زاست چه رسد که وارد عمل شویم و بخواهیم با آن دست و پنجه نرم کنیم. به عقیده برخی کارشناسان عدم قبولی برخی دانش آموزان همان استرسی است که به طرزی عجیب گریبان فرد را می گیرد و آنچنان می لرزد دست و پایت که در ذهن می آوری ای کاش آزمون فردا بود و ...؛ اگر قبول شود، دانش آموز پس از سالها تحصیل و تلاش وافر تا پیش از کنکور، که بسیار هم مبارک است.

اما اگر فرد با رنگ قرمز مردود روبه رو شود می بایست یکی از دو راه مقابل را برگزیند: 1- جزم کردن عزم برای شرکت در کنکور سال آینده  2- بی انگیزگی و ناراحتی و پشیمانی از درس خواندن و روی آوردن به کار و ... به هر جهت اینگونه که به گوش می رسد همه مشکلاتی که در چند سطر بالا آمده، دست به دست هم داده اند تا کنکور حذف شود! آری، حذف شود تا تنها به شرط معدل وارد دانشگاه شویم. برخی مخالفند و برخی موافق با این طرح. به همین سبب با چند تن از کارشناسان و مسئولین به گفتگو پرداخته ایم که مختصری از آن را در ذیل آورده ایم.

دکتر محمدعلی فیروزی ضمن اشاره به حذف کنکور تا سال 1390، گفت: حذف کنکور احتیاج به برنامه ریزی کلان دارد چرا که برگزاری کنکور فعلی مشکلات و نکات آزار دهنده ای را به همراه دارد.

معاون آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز تبعات مثبت این طرح را یادآور شد و افزود: تبعات مثبتی که در این طرح وجود دارد کاهش قابل توجه هزینه های سنگین پیش از کنکور، حذف استرس کنکور داوطلبان، که از اوایل دوره متوسطه با آن درگیر خواهند بود همچنین حذف استرس از خانواده ها چرا که با توجه به وقت و هزینه هایی که آنها برای فرزند دانش آموز خود می گذارند با استرس کنکور مواجه خواهند شد.وی ادامه داد: این طرح به این جهت می تواند مناسب باشد که دانش آموز با پذیرش در دانشگاه یک سال وقت و هزینه خود را هدر نداده است اما اگر بلعکس این اتفاق رخ دهد دانش آموز یکسال از عمر تحصیلی خود را از دست خواهد داد.

دکتر فیروزی همچنین با اشاره به تبعات منفی این طرح، گفت: انتخاب رشته به اجبار و گاهی از روی تصادف، منجر به افت تحصیلی و گاهی اخراج دانشجو می شود و ورود به دانشگاه به شرط معدل می تواند یکی از مشکلاتی را که به همراه داشته باشد انتخاب نادرست رشته ها باشد.

وی خاطرنشان ساخت: حجم عظیمی از کار معاونت آموزشی دانشگاه شهید چمران صرف تغییر رشته و انتقال دانشجویان است.دکتر محمدعلی فیروزی می گوید: در حال حاضر الگوی مناسب و جایگزین وجود ندارد و با اجرای این طرح نمی دانیم چگونه و چه مدلی را جایگزین کنکور خواهیم کرد.

دکتر فیروزی افزود:برخی دانشجویان، رشته های پرطرفدار، که امکان اشتغال و درآمد زایی را در آینده خواهند داشت را انتخاب می کنند مانند پزشکی و مهندسی در حالی که رشته های فوق دیپلم و کاردانی خالی از دانشجو است؛ حال سوال این مطرح است که چگونه و با چه معیاری دانشجوها را باید برگزید و باید به کدام دانشگاه راه یابند.

وی ضمن اشاره به طبقه بندی رشته ها، در دانشگاه های پیشرفته دیگر کشورها، گفت: این دانشگاه ها به سه دسته تقسیم شده اند که برخی برای تربیت نیروی کار می باشند تا وارد بازار کار شوند، برخی دانشگاه ها متخصص تولید می کنند تا در حوزه آموزش وارد کار شوند و برخی نیز مطابق با نیاز و میل مردم می باشند تا مردم با توجه به خواسته خود و در کنار شغل خود رشته مورد نظر را انتخاب نمایند.

معاون آموزش دانشگاه شهید چمران، گفت: بررسی سوابق علمی داوطلب باید به طور دقیق و مشخص تعیین و تعریف شود. در واقع خط و مشی برای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف و جایگزین کردن روش دقیق و علمی بجای آزمون کنکور مورد نیاز است.

وی ادامه داد: بحث مهم دیگر تعیین اولویت توسعه مناطق کشور است. این بدان معناست که توسعه دانشگاه ها بر اساس اصول و مطالعه نیست چرا که نیاز سنجی نگردیده است و تنها رشته هایی را که در فلان شهر و دانشگاه دیده ایم را وارد کرده ایم.به عنوان مثال اهواز که قطب صنعتی محسوب می شود رشته صنایع ندارد.

دکتر فیروزی ضمن اشاره به طرح وزیر کشور مبنی بر برگزاری کنکور در 4 نوبت، گفت: ما باید شیوه برگزاری کنکور را اصلاح کنیم به عنوان مثال برگزاری کنکور در تیرماه و در سراسر کشور می باشد که در مناطق جنوب و گرم کشور باید تغییر کند چرا که یکی از دلایل افت داوطلب بهنگام آزمون، گرما است.

وی افزود: در جلسه ای که 2سال پیش برگزار شد، از سوی معاونت آموزشی دانشگاه شهید چمران پیشنهاد شد که آزمون را در دو نوبت تیرماه در مناطق سردسیر و برای مناطق گرمسیر در بهمن ماه برگزار شود.معاونت آموزشی شهید چمران تصریح کرد: برگزاری کنکور برای رشته های پر طرفدار باید حفظ شود.

وی یادآور شد: نمره ها و معدل هایی که در دبیرستان به دانش آموزان داده می شود تا چه میزان می تواند قابل اعتبار باشد؟ در واقع بحث بر این است که آیا سوال های دوره متوسطه و دانشگاه یکسان است و آیا عدالت برقرار است؟وی در پایان به پذیرش داوطلبان دوره های کارشناسی اشاره می کند و می گوید: در حال حاضر نزدیک به 5 سال است که دوره های کارشناسی به شرط معدل تبدیل گردیده در حالی که اختلاف، میان نمرات حتا 01/0 هم مشاهده شده است.

در ادامه کارشناس رئیس گروه نظری و پیش دانشگاهی سازمان آموزش و پرورش استان خوزستان ضمن اشاره به حذف کنکور، گفت: این طرح ریشه طولانی دارد و در حال حاضر عملن زمینه های اجرایی کردن طرح آماده نیست.

فرخ خجسته می گوید: این طرح بلحاظ اینکه سرنوشت دانش آموز پس از چند سال تحصیل در 2 یا 3 ساعت آزمون رقم نخورد به اجرا در خواهد آمد.وی افزود: دانش آموز با تاخیر در، ورود به دانشگاه به نوعی دچار بی انگیزگی خواهد شد. بنابراین اجرای این طرح از استدلال قوی و مناسبی برخوردار است.

خجسته گفت: اینگونه که مصوب شده است امتحانات به صورت نهایی برگزار خواهند شد و دبیر هیچ گونه تاثیری در نمرات نخواهد داشت چرا که دانش آموزان در حوزه های دیگر امتحان خود را برگزار می کنند.

وی یادآور شد: نمرات و سوالات از استاندارد بالاتری برخوردار خواهند بود و عملکرد تحصیلی نیز افزایش خواهد یافت.کارشناس رئیس گروه نظری و پیش دانشگاهی آموزش و پرورش خوزستان می گوید: تا کنون سال سوم و مقطع پیش دانشگاهی امتحانات خود را به صورت نهایی برگزار می کنند و طبق برنامه سال دوم متوسطه نیز اینگونه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: طبق جلساتی که تا کنون برگزار شده است قرار بر این است که از خرداد ماه سال آینده امتحانات به صورت نهایی برگزار شوند.فرخ خجسته در پایان گفت: در امتحانات نهایی آسیب ها به حداقل خواهد رسید. هر چند که فشارهایی که سازمان سنجش متحمل شده است بر دوش آموزش و پرورش خواهد آمد.

یوسف الهی زاده مندنی می گوید: از دیرباز در سنتایرانی آموختن علم و ادب همیشه به مانند دو بال برای پیشرفت مورد تاکید فراوان بوده است.این استاد دانشکده الهیات گفت: اکنون باید دریافت که هدف طلاب علم و دانشجویان علوم از روی اخلاق و دانایی است یا تنها برای کسب مدرک و توانمندی های مالی؟

وی افزود: شاید برخی بگویند مدرک نیز یک ضرورت علمی است؛ نگارنده با این حرف هیچ گونه مخالفتی ندارد ولی اگر آرام آرام همه چیز یک جامعه از اصل به فرع توجه نماید، آیا این جامعه، جامعه متعالی و مدینه فاضله خواهد شد؟

الهی زاده مندنی خاطرنشان ساخت: اذا می بینیم در حوزه های علمیه مدرک خیلی جایگاه خاصی ندارد، هر چند تقسیم بندی مقاطع مختلف علمی و پایه های مختلف علم آموزی چیزی بدی هم نیست و به طور خاص معتقدیم اینکه فرصتی ایجاد شود تا همه مردم یک کشور به خصوص جوانان، فرصت تحصیل بدست آورند، مطلوب است اما مانند هر پدیده و یا واقعیت اجتماعی دیگر باید شروط لازم آن در نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: حذف کنکور طرح مناسبی نمی تواند باشد مگر در مقاطع فوق دیپلم یا لیسانس که اکتفاء به یک مصاحبه فنی و گزینش شفاعی علمی کافی است، همچنین در این پروسه باید مراقب بود تا تعداد اندکی از دانشجویان به صورت اتفاقی و بدون داشتن صلاحیت صاحب مدرک نشوند.

یوسف الهی زاده مندنی گفت: مدیران آموزشی و پژوهشی باید با پرهیز از هرگونه بکار گیری سلائق مقطعی یک نظام هماهنگ آموزشی را تعریف نمایند و با استفاده از تجارب اساتید قدیم و جدید در سطح دانشگاه و حوزه های مقدس علمی و عنایت به رهنمودهای مقام عظمای رهبری در توجه به علوم انسانی از یک سو و علوم فنی از سوی دیگر ساختاری وضع کنیم که همانطور که یک جوان در مراکز علمی علوم روز را بدست می آورد اخلاق و باورهای ملی و مذهبی خود را نیز تکامل بخشند.

وی ادامه داد: بحث اخلاق را باید در سطح جامعه به صورت کلی و یکنواخت بالا برد و بعضن جلوی رشد برخی از مفاسد اخلاق را به شدت سلب نمود.این استاد دانشگاه ضمن اشاره به مثالی در ارتباط با مطلب فوق، گفت: متاسفانه در سیستم آموزشی فعلی ریاکاری، تقلب، دو رویی، زرنگی بی اخلاق را به جوانانمان آموزش می دهیم. حال آنکه فرهنگ سخن اسلام به شدت جلوی اینگونه رفتارها حساسیت نشان دهد.

مندنی زاده الهی خاطرنشان ساخت: با آرزوی اینکه همه اقشار جامعه از پیر و جوان، علم را بخاطر بدست آوردن و کسب فضیلت از گهواره تا گور دنبال نمائیم و نه کسب مدرک.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: با ارزوی شکوفایی هر چه بیشتر جوانان ایران اسلامی در زیر سایه ولایت معظم و معزز آیت الله خامنه ای مرشد بی بدیل که ستاره درخشان علم و ادب و اخلاق و فخر جهان امروز است.در پایان قربانعلی سعادت نیا گفت: حذف کنکور در کشور جوانی چون ایران می تواند جوانان را 2 تا 6 سال مشغول فعالیت های تحصیلی و مسایل آموزشی کند تا دست اندرکاراتن زمینه خدمات اقتصادی، اجتماع، فرهنگی و .. را نیز فراهم آورند.

این استاد دانشگاه می گوید: توسعه کشور به حضور نیروهای جوانان نخبه و علاقه مند این مرز و بوم دارد بنابراین حذف کنکور در جهت توسعه کشور مثمر ثمر خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین سعادت نیا گفت: عدم موفقیت ما به پای عدم توانایی اسلام در جامعه خواهد بود در حالی که در دنیای اسلام کشورهایی با پشتوانه های شرقی و غربی در تلاشند تا الگوهای لائیک طراحی کنند مسئولیت ما در بحث آموزشی و پرورش جوانان دو چندان است.

وی در پایان یادآور شد: ما باید در جهت معرفی هر چه بهتر دین اسلام از فاکتورهای مختلفی بهره بگیریم و تلاش خود را افزایش دهیم.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:4  توسط محسن حلالی نصب  | 

دکتر سید عباس طباطبایی گفت: اکنون که جشن ملی ثبت جهانی سازه های آبی شوشتر به تعویق افتاده است قطعن انتظار مردم و میهمانان جشن برای هر چه با شکوه برگزار کردن این مراسم بالا خواهد بود.وی افزود: اگر سفر به اصفهان پیش نمی آمد و مراسم با حضور هیئت دولت برگزار می شد مسلمن اگر کاستی و کمی در مراسم بوجود می آمد آن را به پای کمبود زمان می گذاشتیم.

دکتر طباطبایی همچنین خاطرنشان ساخت: در این دو ماه که فرصت مناسبی است باید برنامه ریزی ها و زمانبندی ها به گونه ای تغییر داده و انجام شود که پانزده روز قبل از برگزاری مراسم کارها به پایان رسیده باشد و شرایط مطلوب بررار شود.

وی تصریح کرد: با زمانی که فراهم آمده است در صورت عدم فراهم بودن شرایط در برگزاری مراسم هیچ گونه عذری پذیرفته نخواهد بود.

رئیس ستاد برگزاری جشن سازه های آبی شوشتر ضمن اشاره به ثبت جهانی بیستون در استان کرمانشاه، گفت: اینکه سازمان میراث در تهران همه هزینه ها را از بودجه استانی و شوشتر تعیین کرده است قابل قبول نیست چرا که در ثبت جهانی بیستون در کرمانشاه همه هزینه ها با تهران بود.

سید عباس طباطبایی تصریح کرد: برآورد برگزاری جشن 2 میلیارد ریال است که با برخورد قاطع می توان آن را تهیه نمود و اینکه عمده مشکلات برگزاری، مشکلات مالی عنوان می شود از نظر من قابل قبول نیست، چرا که این افتخار، ملی است.

وی اضافه کرد: اینکه قرار بر آن است در خوزستان 30 درصد هزینه ها داده شود و در استان کرمانشاه تمام هزینه، قابل قبول نیست. چرا که استان به تنهایی تصمیم در برگزاری این جشن در شوشتر را نگرفته است بلکه این نتیجه ای بود که به همراه یکدیگر به آن رسیدیم.

دکتر طباطبایی می گوید: ضمن آنکه هر 5 شنبه باید جلسات این مراسم در محل ستاد استانی برگزار گردد نماینده سازمان تهران نیز می بایست در تمامی جلسات شرکت کند.وی همچنین ابراز داشت: از مدیریت سازمان میراث در شوشتر انتظار می رود که برنامه ای فراهم آورد تا  میهمانان را به مشاهده دیگر بناهای شوشتر ببرند و در مورد آنها توضیحاتی را نیز ارائه دهند.

معاونت عمرانی استانداری استان خوزستان در پایان خاطرنشان ساخت: امیدواریم با هماهنگی هایی که انجام خواهیم داد بتوان 10 روز پس از اتمام ماه صفر جشن را برگزار کنیم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:2  توسط محسن حلالی نصب  | 

سید مسعود شجاعی طباطبایی با اعلام این مطلب گفت: دو سالانه بین المللی کاریکاتور با حضور بیش از 91 کشور جهان در محل موزه هنرهای تجسمی اهواز در اول آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

شجاعی افزود: انتخاب اهواز و این موزه به عنوان محل برگزاری این دو سالانه بلحاظ کیفیت و دارا بودن استانداردهای لازم می باشد چرا که براحتی می توان نزدیک به 500 اثر را بر روی دیوار نصب کرد.

رئیس خانه کاریکاتور کشور گفت: برگزاری چنین جشنواره ای در اهواز برای اولین بار است که اتفاق می افتد و می تواند گامی مثبت در جهت توسعه فرهنگی در اهواز باشد.

مسعود شجاعی یادآور شد: در آینده ای نزدیک اهواز به یکی از قطب های مهم در گسترش هنرهای تجسمی در کشور خواهد شد چرا که امکانات و فضای لازم و استاندارد را داراست.

وی تصریح کرد: امیدواریم مسئولین هنرهای تجسمی کشور و مسئولین استانی، عنایت خود را نسبت به این هنر افزایش دهند.شجاعی ضمن اشاره به تمرکز برگزاری جشنواره ها در تهران گفت: اگر بحث عدالت در هنر را مد نظر قرار دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که باید تمرکز زدایی صورت گیرد و شهرهایی که استاندارهای لازم برگزاری جشنواره را دارند را نیز در برنامه قرار دهیم.

شجاعی طباطبایی خاطرنشان ساخت: از برگزاری این دوسالانه 18 سال می گذرد و ایران 5 ستاره موفقیت را دریافت کرده است که می توان به فاکنورهایی چون نظم در برگزاری، محل برگزاری جشنواره،جوایز نفیس، افزودن شاخه های مختلف هنری و جایزه ویژه 8 هزار دلاری که بازتاب بالایی داشت اشاره کرد.

سید مسعود شجاعی می گوید: در بسیاری از کشورها در اغلب شهرها چنین جشنواره هایی برگزار می شود و شهرداران نیز برای معرفی شهرشان به دیگر کشورهای جهان اسپانسر جشنواره می شوند چرا که این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ضمن اشاره به آثار برگزیده شده برای شرکت در جشتواره گفت: آثاری که به دبیرخانه دوسالانه رسید بیش از 2 هزار اثر بود که در نهایت با دقت نظر و حساسیت بیشتر 750 اثر بگزیده شد.رئیس خانه کاریکاتور کشور یادآور شد: از نظر انتخاب اثر 50 درصد افزایش داشته ایم همچنین بلحاظ کیفی  نیز آثار قابل توجه تر شده اند.وی به موضوع جشتواره اشاره کرد و افزود: موضوع جشنواره ترس است که باید اشاره کرد تا قبل از انتخاب این موضوع 150 عنوان، پیشنهاد شد همچنین این جشنواره بخش دیگری با موضوع آزاد نیز دارد.

وی به عدم حضور برخی هنرمندان تجسمی اشاره کرد و گفت: هر کاریکاتوریست برای ما به عنوان یک سرمایه محسوب می شود و عدم حضور هر یک می تواند یک لطمه به جشنواره باشد.

شجاعی ادامه داد: جشنواره مربوط به هنرمندان است و آنکه سود می برد هترمندان می باشند و مسلمن وابسه به دولت خاص و مسایل سیاسی نخواهد بود.همچنین زنده روح دبیر اجرایی دو سالانه هنرهای تجسمی فجر گفت: هترهای تجسمی با دیگر رشته ها متفاوت است چرا که وسعت پراکنده ای در سطح کشور دارد.

وی افزود: در سطح کشور نزدیک به 5 میلیون هنرمند تجسمی وجود دارد.دبیر اجرایی دوسالانه بین المللی کاریکاتور خاطرنشان شاخت: برای استعداد یابی باید به دیگر شهرها رفت اما با تمرکز در تهران این امر میسر نخواهد بود به همین سبب برگزاری این دو سالانه در اهواز می تواند فرصت متاسب تلقی شود.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:1  توسط محسن حلالی نصب  | 

با طلوع آفتاب و به صدا در آمدن زنگ آغاز کار، جریان مجدد زندگی، هم همه ها و رفت و آمدها و دغدغه ها و هر آنچه که در طول روز ما انسانها با آن سر و کار داریم؛ زمین شهر،حجم سنگینی از مردم را بر سینه خود متحمل می شود.

در این میان بسیاری افراد روز خود را با صدقه آغاز می کنند و برخی با کمک به نیازمند. نیازمندانی که انواع مختلفند در شهر، برخی روی زمین نشسته اند و دست دراز کرده اند، برخی در خیابان راه می روند و کاسه ای در دست دارند، حتا دیده ایم مرد و زنی را که در سطح شهر شناخته شده اند و معمولن دست در دست هم مسیر چهار راه نادری اهواز مدام برای کسب روزی متر می کنند تا بلکه شهروندی آنها را مورد عنایت قرار دهد صدای لرزان زن که همیشه یا علی گویان است نیز از جمله نشانه های این زن و مرد سالخورده است.

زنی میانسال، عینکی بر چشمان دارد و بر سکویی نشسته و چادرش را مقداری بر صورت کشیده، و شاید نگران از اینکه مبادا او را بشناسند، با گذر از کنارش بیکباره صدایت می کند پسرم و یا دخترم، نگاهت که متوجه او شد درخواست کمک دارد که برخی جواب مثبت می دهند وبرخی نیز...

چند ماهی است که تکدی گری در هسته مرکزی شهر اهواز نمای آزار دهنده اش را به رخ می کشد در حالی که این شغل همچنان رو به افزایش است و اینگونه که به گوش می رسد گدایان بلوچی را نیز برخی افراد برای درآمدزایی خویش در قبال دادن یک سر پناه وارد شهر کرده اند و پول خوبی هم بواسطه تکدی گری انها به جیب زده اند و همچنان این افراد با وارد کردن اتباع خارجه به ایران به خصوص خوزستان جیب پر نشدنی خود را از این راه پر می کنند.

یکی از این بلوچان که تنها جسم و چهره اش کافی است برای ترحم و برافروختن احساسات گرم خوزستانی پسری است بیست و چند ساله که نگاه مظلومش، جسم معلول و بسیار کوچکش موجب نگاه ترحم آمیز و نگران هر شهروند اهوازی خواهد شد.

زنان و دختران جوان و نوجوانی که کافی است از کنارشان عبور کنیم آنقدر جان بستگان و نزدیکان را قسم می دهند تا هر دارا و نداری را وادار به کمک کند. قابل اشاره آنکه پس از قسم ها کافی است هزینه ای به آنها کمک نکنیم تا بدرقه راهمان نفرین و ناسزا گویی شود.

چهره های مختلفی در معرض پیاده روها و دید مردم نشسته اند که هر کدام حامل درد و ناراحتی است برای هر بیننده ای، یکی پایش شکسته و بد جوش خورده و به عمد پاچه شلوارش را بالا زده تا بلکه با مشاهده آن کمکش کنند، یکی بهانه اش دختر مریضش می باشد، یکی بسیار مودبانه می آید و می گوید: کیفم را زده اند، پول ندارم می خواهم به خانه بر گردم کمکم کنید که این مورد بسیار در ترمینال ها به چشم می آید، یک مورد نیز افرادی هستند که با پاره کردن قفل و زنجیر و فریاد و جمع آوردن مردم دور خودشان به عنوان نذر متکدی گری می کنند و هزاران مورد که در دنیای کوچکمان به چشم می خورد. اما آنان که نیازمندند را نیز محو ساخته اند و همه به یک شکل در نظرها می آیند.

در حین تهیه گزارش مردی 51 ساله را به همراه فرزندش دیدم، قدی بلند، رنگ و روی سبزه، فلوطی که نوای زیبایی را با گوش آشنا می ساخت در دست داشت. در گذر شهروندان دختری جوان در گوش دوستش گفت اینها از بندرعباس آمده اند، در مقابل پسری نیز با همان لهجه معروف خوزستانی ها به او گفت: برو بندر؛ اما او اصالتن آبادانی بود. نزدیک به 25 سال است که راه درآمدش فروش فلوط است و نواختن فلوط در معابر، 3 فرزند دارد و بیش از 20 سال از ازدواجش می گذرد.

دیگر آشنای مردم اهواز زنی است که همیشه زیر پل نادری روز را شب و شب را روز می کند، معمولن سیگاری در دست دارد و زندگی اش دست خوش روزگار شده است و درد دلش را برخی می دانند که از عنوانش نیز پرهیز می کنند.

یکی دیگر از چهره هایی که معمولن به چشم می خورد و آشناست نامش علی است، می گوید از رامهرمز آمده و اهوازی ها را به ان دلیل دوست دارد که او را مورد لطف قرار می دهند. هرگاه به او کمک می شود از جیب شلوار کرم رنگش که البته دیگر به رنگ شب درآمده پولهایش را در می آورد و می گوید من کمک نمی خواهم و پول دارم فقط وقتی خوابم افرادی اذیتم می کنند و فرار می کنند.

اینها تنها جریان ساعتی از روز است که هر چه مختصر تر آن را مطالعه کردید، افرادی که در روز دستها را به سمت بندگان خدا دراز کرده اند در حالی که آفریدگارشان را از خاطر برده اند و شاید ...

اینها اغلب همان کارتن خوابهایند، همان معتادانی که کارتن خواب شده اند، اینها برخی نیازمند و برخی کاسبند و برخی نیز سوء استفاده گر از احساسات مردم.در میان شهروندان، خیره به گدایان سطح شهر قدم زنان بودم و می دیدم شهروندانی را که برخی کمک می کردند و برخی تنها نگاهی پر معنا می کردند و برخی اصلن متوجه نبودند که کسی دست دراز کرده و برخی معتقد بودند آنها نیازمند نیستند بلکه تنها کاسبانی هستند که تظاهر به نیازمندی می کنند.

سکینی از فروشندگانی است که در مرکز شهر و در گذرگاه متکدیان و شهروندان قرار دارد و ضمن اشاره به اینکه در روز بیش از 6 نفر به فروشگاه او برای کمک وارد می شوند، گفت: معمولن عصرها افراد بسیاری وارد فروشگاه می شوند تا به آنها کمک کنم.

وی ادامه داد: اغلب متکدیان که وارد فروشگاه من می شوند زن ها می باشند که در این راستا چندی پیش دختری جوان که بلحاظ چهره و نوع پوشش ظاهری بسیار مرتب بود آمد و کمک خواست که در کمال تعجب به او 2 هزار تومان دادم.این شهروند اهوازی یادآور شد: اینگونه که خودشان می گویند آنها خوزستانی نیستند که معمولن به بهانه اینکه کرایه ندارند و کیف شان را دزدیده اند کمک می خواهند.

سکینی ضمن اشاره به اینکه همیشه مبلغی را به عنوان کمک به آنها داده است، می گوید: شغل من معمولن به گونه ای است که پول های خورد در دخل وجود دارد به همین سبب همیشه 200 تا 500 تومانی به آنها کمک می کنم.

وی در پایان ضمن اشاره به متکدیانی که ابتدا قسم می دهند و دعا می کنند و سپس در صورت کمک نکردن نفرین، گفت: معمولن همیشه کمک می کنم و نمی گذارم به مرحله نفرین و ناسزاگویی برسد اما گاهی شده که فروشگاه شلوغ بوده و توجهی به آنها نشده است حرف های ناپسند نیز زده اند.

در ادامه سامان امین وا گفت: هر روز تعداد 7 تا 8 نفر به عنوان کمک به مغازه ام می آیند که اغلب معتادان و کارتن خوابها می باشند.وی ضمن اشاره به اینکه اغلب متکدیان خوزستانی نیستند، می گوید: تعداد گدایان سطح شهر هر روز رو به افزایش است که لازم به ذکر است در چند ماهه اخیر حدود 10 تا 15 نفر را شخصی وارد کرده تا با انها درآمدزایی کند.

این شهروند افزود: آنها بلوچ می باشند و چهره های مظلومی دارند که به موجب آن معمولن افراد زیادی به آنها کمک می کنند.امین وا گفت: اغلب افرادی که به مغازه برای کمک می آیند معتادند و نمی توان افراد نیازمند را با آنها مقایسه کرد اما با این حال معمولن همیشه به آنها کمک می کنم.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: آنها را تا ساعت 1 شب هم می توان در خیابان ها دید سپس یا در خیابان و یا خرابه ها می خوابند.

در پایان به سراغ فروشگاهی رفتیم که گفته می شد گدایان خورده های خود را در آن فروشگاه به پول های درشت تبدیل می کردند، مختصری از آن را در ذیل آورده ایم که چند نکته جالب توجه در آن اشاره شده است.کرمی گفت: روزانه بالای 10 نفر به این فروشگاه می آیند تا ضمن کمک به آنها پول های خوردشان را به 1000 تومانی تا 5 هزار توامنی تبدیل کنند.

وی ادامه داد: روزانه مبالغ زیادی را به اسکناس های درشت تبدیل می کنند گاهی حتا 30 زهار توامن هم آورده اند.این فروشنده می گوید: بسیاری مواقع با همان پولها خرید هم می کنند و اجناس متعددی از مغازه خرید می کنند؛ یکی از آنها همیشه دلستر و رانی می خرد.کرمی ادامه داد: بسیاری از این گدایان زنان می باشند که با بچه های خود در خیابان ها مقابل مردم را می گیرند که این می تواند ایجاد مزاحمت تلقی شود.همچنین در پایان وقت کرای خود دربست می گیرند و به خانه و یا هر جا که بانتظارشند باز می گردد.

در پایان مهندس عبدالعزیز فدعمی فرماندار اهواز در رابطه با اقدامات صورت گرفته مبنی بر جمع آوری متکدیان گفت: از 4 سال پیش با توجه به اعتباراتی که استانداری لحاظ کرده بود اردوگاه هایی ساخته و تعمیر شد تا ارگانهایی از قبیل شهرداری، نیروی انتظامی، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی و دانشگاه علوم پزشکی در ساماندهی متکدیان عملکرد خوبی داشته باشند که خدا را شکر در مقطع زمانی این مهم میسر شد و ما توانستیم اتباع خارجی این موضوع را به مرز ببریم و از مرز خارج کنیم که اغلب این متکدیان را پاکستانی ها تشکیل می دادند، اما متاسفانه بعد از مدتی از دوباره شاهد حضور آنها هستیم که طبق گفته های خودشان از طریق دیگر استانها و شهرستانها به اهواز می آیند.

وی ادامه داد: در حال حاضر از دو طریق در حال جمع آوری متکدیان هستیم یک بخش از طریق NGO زیر نظر بهزیستی که کودکان را جمع آوری می کند و بخش دیگر که اتباع خارجی را جمع آوری می کند و طبق آخرین آماری که از آبادان به ما رسیده است روز پنجشنبه تعداد متکدیان خارجی 23 نفر بوده و در اهواز هم تعداد آنها به 20 نفر می رسیده که در کل آمار متکدیان خارجی نزدیک به 50 نفر است.

فرماندار اهواز خاطرنشان ساخت: اغلب متکدیان موجود در سطح شهر را کودکان تشکیل می دهند که اگر در این زمینه فرهنگ سازی لازم صورت نگیرد در آینده نه چندان دور این موضوع برای آنها به شغل دائم تبدیل می شود و طبیعی است که بر هم سن و سالان آنها که شرایط مالی خوبی ندارند تاثیر منفی داشته باشد.

فدعمی تصریح کرد: یکی از مهمترین گلایه هایی که مردم همیشه به ما دارند در رابطه با خروج متکدیان خارجی است که متاسفانه دیگر استانها آنها را به استان ما می فرستند و ما هم به تنهایی نمی توانیم آنها را از استان خارج کنیم و در تلاشیم تا با اعزام آنها به اردوگاه ها شرایطی فراهم آوریم تا این فرهنگ زشت از بین برود.

وی در پایان بیان داشت: اخیرا در اهواز 3 خانم متکدی که بندرعباسی بوده اند شناسایی و به خانواده هایشان تحویل داده شدند و در یکی دیگر از اقدامات در تلاشیم تا متکدیانی را که به بیماری لاعلاج دچار هستند به بیمارستانها معرفی کنیم تا مراحل درمانی آنها صورت گیرد که در پایان هزینه های درمانی آنها از طریق وزارت کشور پرداخت خواهد شد.

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:0  توسط محسن حلالی نصب  | 

مدیر ناحیه 3 آموزش و پرورش اهواز می گوید: رشادت و دلاوری که والدین برای تربیت چنین فرزندانی از خود نمایان ساختند را باید تبریک گفت و تقدیر به عمل آورد.

ممتازان ادامه داد: برخی والدین منتظر برگه های احضار ولی می باشند اما با تربیت این دانش آموزان تلاش آفرین، در جشن تجلیل از آنها حضور پیدا کرده اید.

وی ضمن اشاره با بیان این مطلب که با تربیت دانش آموزان موفق حمد و سپاس خدا را بجای بیاوریم، گفت:فاصله ای میان والدین و آموزش پرورش وجود دارد که این خلا موجب سوء استفاده برخی افراد خواهد شد.

مدیر ناحیه 3 آموزش و پرورش اهواز یادآور شد: متاسفانه اغلب والدین تنها زمان ثبت نام، دریافت کارنامه و یا برای تغییر نمه فرزند دانش آموز خود به مدارس مراجعه می کنند و این روند درست نیست.

وی ضمن اشاره به کسب 4 رتبه کشوری، گفت: پس از گذشت 30 سال از انقلاب اسلامی برای اولین بار دانش آموزان خوزستانی موفق به 4 رتبه المپیاد کشوری شدند. که شایان ذکر است 2 نفر در ادبیات و شیمی رتبه اول را کسب کردند.

ممتازان تصریح کرد: پس از گذشت 30 سال از انقلاب اسلامی سهم استان خوزستان این نیست.

وی در ادامه ضمن اشاره به خصوصیات دانش آموزان ناموفق، گفت: این دسته از دانش آموزان 5 خصوصیت بارز دارند که از جمله آنها موارد زیر است:

-1واکنش: وقتی دانش آموز دچار مشکل می شود بجای اینکه به خود رجوع کند فرافکنی می کند و مشکلات را از چشم دیگران می بیند و آنها را مقصر می داند.

-2 هدفی را دنبال نمی کنند و از صبح که از خواب بیدار می شوند در مقاطعی همه فکرش در نوع پوشش، مدل مو، خوراکی، کیف و مدل دفتر و ... استو هدفمند حرکت نمی کنند.

-3 بر خلاف اولویت ها حرکت می کنند به عنوان مثال در حالی که فردا امتحان دارد ترجیح می دهد تلویزیون تماشا کند.

-4 برنده و بازنده فکر می کند یعنی اگر درس را خواند برای برنده شدن می خواند و اگر حاصل، غیر از این نتیجه کارش شد، خود را بازنده می داند و به نوعی درس را کنار می گذارد.

-5 ابتدا حرف می زند و بعد تظاهر به گوش دادن درس می کند و این یکی از بزرگترین مشکلاتی است که با اغلب دانش آموزان داریم. این دانش آموزان دست را به زیر چانه می گذارند و به آموزگار خیره می شود اما افکارش در جای دیگر سیر می کند.

وی تصریح کرد: این مسایل به مرور به عادت تبدیل می شوند و دانش آموز ناموفق می ماند.

ممتازان همچنین به شاخص های دانش آموزان موفق اشاره کرد و گفت: این دسته دانش آموزان 7 خصوصیت دارند که از جمله آنها موارد زیر می باشند:

-1 عامل و اجرا کننده اند و اگر مسئولیت بر عهده شان باشد به بهترین نحو انجام خواهند داد.

-2 به نتیجه کاری خود توجه می کند و با توجه هدف گذاری خود قدم بر می دارد.

-3 اولویت ها را رعایت می کنتد دقیقن عکس دانش آموزان ناموفق؛ دانش آموزان باید برنامه ریزی داشته باشند به نوعی که به جزء درس خواندن وقت آزادی نداشته باشند.

-4  همیشه برنده فکر می کنند، حتا اگر بازنده شوند و از شکست به عنوان تجره یاد می کنند.

-5 اول می فهمند و بعد از سوی دیگران فهمیده می شوند و صمیمی درک می کنند.

-6 هم کوشی دارند و فردی فکر نمی کنند و موفقیت شان را در مشورت و همفکری با دیگران بدست می آورند.

-7 دانش آموزان موفق باید هر روز تازه تر از دیروز باشند چرا که در قرآن نیز به صراحت از این موضوع یاد شده است.وی افزود: دانش آموز موفق باید شهامت اعتراف به اشتباه را داشته باشد و برای رفع آن تلاش کند.

ممتازان خاطرنشان ساخت: یکی از عمده مشکلات جامعه از میان رفتن حس صمیمیت است و به همین دلیل در بسیاری از مسایل معمولن با خویی تند مواجه ایم.همچنین امام جمعه کوت عبدالله می گوید: این همایش فقط تقدیر از دانش آموزان نوجوان نیست بلکه تقدیر از علم و دانش و شرافت است.

حجت الاسلام جابریان ادامه داد: در هیچ مکتبی چون اسلام انمسان به دانش و پژوهش دعوت و تشویق نشده است.وی یادآور شد: آغاز اسلام با کلمه بخوان است و کسی که از اسلام سخن گوید و بدنبال علم و دانش نرود از اسلام چیزی نمی داند.

حجت الاسلام والمسلمین جابریان می گوید: اسلام به حقیقت علم اهمیت خاص داده است چرا که علم و دانش شرافت به همراه دارد و هر که دانش داشته باشد نزد همه جای دارد.وی تصریح کرد: در این عصر و زمان هیچ عذری بر هیچ کس وارد نیست که در کسب علم و دانش بهانه جویی کند.

امام جمعه موقت کوت عبدالله گفت: پدران و مادران و مسئولین باید تلاش کنند و هر آنچه که در توان دارند را برای پیشرفت نوجوانان و جوانان ارائه دهند.وی ضمن اشاره به روایتی از امام جعفر صادق (ع) گفت: در طلب علم باید به مرحله ای رسید که صاحب سخن شویم و بالای سخنی که رانده ایم سخن نیاید.حجت الاسلام جابریان می گوید: در کسب علم و دانش شکست باید بی معنی باشد، نه اینکه شکست وجود ندارد بلکه شکست باید به معنای آغز برایمان تلقی گردد.

وی در پایان تصریح کرد: طلب علم هم شرافت دنیوی و هم شرافت اخروی به همراه دارد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:59  توسط محسن حلالی نصب  | 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان خوزستان گفت: اگر امروز دوستاتن مقام می آورند، واقعیتش این است که استان خوزستان با این ظرفیت ها آدم خجل می شود که بگوید دوم یا سوم رتبه ان شده است.

حجت الاسلام والمسلمین عباس بسی خاسته ادامه داد: خوزستان بایستی در جشنواره ها بین المللی تمام جوائز را نصیب خود گرداند.وی تصریح کرد: ریشه و اساس کار مطبوعات باید در دست استان خوزستان قرار گیرد.

بسی خاسته تصریح کرد: ای کاش تنها مشکل جامعه خبری استان در حمایت ها و امکانات خلاصه می شد؛ امروز کارشکنی ها، حسد ورزی ها، که برخی بوجود می آورند نیز از دیگر مشکلات جامعه خبری است که به آن دچار است.وی می گوید: این بشارت را می دهم که همانگونه که به لطف خدا این مسیر ناهموار را تا اینجا با موفقیت طی کرده ایم را ادامه دهیم.

حجت الاسلام بسی خاسته افزود: اکنون که به گذشته نگاه می کنیم جای افتخار دارد که تا به این مرحله رشد داشته ایم.مدیرکل فرهنگ و ارشاد خوزستان گفت: ظرفیت بالایی در استان وجود دارد به همین سبب درجا زدن جایز نیست، باید نسبت به گذشته پیشرفت داشت و فردا باید با امروز تفاوت کند.

وی بیان داشت: تصمیم بر آن داریم تا با قدرت در حوزه رسانه های مکتوب بلحاظ کیفی و کمی گسترش ایجاد کنیم.عباس بسی خاسته یادآور شد: در مطبوعات استان خوزستان مشکلات فراوان است اما این نمی تواند دلیل بر این باشد که ارزش مطبوعات را پائین بیاوریم که در شان استان و مردمش نباشد.

وی برگزاری جشنواره استانی را در فصل زمستان اشاره کرد و گفت: با برگزاری جشنواره استانی میدان رقابت را باز خواهیم کرد.حجت الاسلام والمسلمین بسی خاسته می گوید: در این جشنواره از چند استان پر رونق نیز دعوت بعمل خواهیم آورد تا در بخشهای ویژه به عنوان کارهای کارگاهی شرکت کنند تا با ارئه توانمندی ها نوعی تبادل تجربه صورت گیرد.

وی تصریح کرد: آرزو دارم تا جامعه خبری استان به سمتی حرکت کند که نگاه های بسته، بچه گانه و تمامیت خواه رفته رفته کنار رود چرا که دیگر دستشان برای مردم و جامعه خبری رو شده است.

مدیرکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تاکید کرد: این افراد دیگر جایی ندارند مگر اینکه به زور خود را تحمیل کنند.وی در پایان گفت: استان خوزستان روز به روز به انسجامش و همدلی اش افزوده خواهد شد.

در ادامه سیروس محمودیان گفت: همانگونه که می دانیم رسانه ها نقش بی بدیلی در انعکاس مشکلات و مطالبات و نابسامانی های روزمره اجتماعی دارند.معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد خوزستان افزود: جشنواره های مطبوعاتی فضای مناسبی برای هم اندیشی است که نتایج زحمات یکسال خود را نیز بررسی می کنند.

محمودیان گفت: برگزاری جشنواره ها فضای مناسبی برای بازیافت نیازها و اندیشه های مردم و دغدغه های آنان است.معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد خوزستان بادآور شد: محیط جشنواره موقعیت مناسبی است برای ترویج مطالعه و نهادینه سازی امر روزنامه خوانی.

سیروس محمودیان ضمن اشاره به حال و هوای جشنواره گفت: نشست های سیاسی حال و هوای خاصی به جشنواره داده بود و حضور چشمگیر نشریات محلی و آثار ارسالی به جشنواره نیز از دیگر نکته های قابل توجه در جشنواره بود.

محمودیان ضمن اشاره به آمار شرکت کنندگان گفت: در نشریات سراسری 354 اثر و در بخش مطبوعات استانی نیز نزدیک به دو برابر یعنی 643 اثر شرکت کردند که تعداد 73 داور آثار را بررسی نمودند.

وی افزورد: مجموع آثار استان خوزستان با آن سابقه پیشین و با درخشش در بخش های مختلف حائز رتبه گردید.سیروس محمودیان خاطرنشان ساخت: تعدادی از خبرنگاران و فعالان عرصه مطبوعات آثار خود را در جشنواره شرکت ندادند که اگر این امر محقق می شد رتبه هیا بیشتری کسب می شد.

وی ضمن اشاره به رتبه اول در بخش غرفه گفت: در بخش غرفه آرایی بلحاظ محتوا،جذب مخاطب، میزان فعالیت و برقراری ارتباط رو در رو غرفه استان خوزستان به عنوان غرفه برگزیده انتخاب شد.

محمودیان ضمن اشاره به غرفه های استان خوزستان و قم به عنوان رتبه های دوم و سوم گفت: بسیاری از بازدید کنندگان با شنیدن نام خوزستان در مقابل غرفه تجمع می کردند و سوالات فراوانی می پرسیدند.

وی می گوید: مطبوعات و رسانه های مکتوب متاسفانه درگیر مشکلات متعدد مالی و پشتیبانی های اعتباری هستند که اگر موضوع اتکاء نشریات به آگهی های دولتی رفع شود رشد قابل توجهی در این حوزه شاهد خواهیم بود.

سیروس محمودیان در پایان گفت: امیدواریم که در سال آتی استان زر خیز خوزستان به جایگاه اصلی و در خور شان خود برسد.

امیدحلالی همچنین در ادامه گفت: عملکرد رسانه های استان در برخورد با ناهنجاری ها و کمبودهای موجود در خوزستان مطلوب و قابل تحسین است. وی در حاشیه مراسم تقدیر از برگزیدگان شانزدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با اشاره به پیشینه درخشان رسانه های استان افزود: اکنون بدنه رسانه ای خوزستان با داشتن سازمان های خبری منظم و مستقل توانسته است بخوبی نقش دیده بانی و تاثیر خود بر وضعیت استان را ایفا کند.

وی مخاطرات زیست محیطی ناشی از گرد و غبار و خشکسالی و آسیب های پس از جنگ تحمیلی را از جمله صدمات وارد شده به خوزستان برشمرد و گفت: رسانه های محلی در این بین بخوبی توانسته اند ظرفیت های استان را به نمایش بگذارند.

مدیرمسئول روزنامه فرهنگ جنوب با اشاره به مظلومیت حوزه فرهنگ و اصحاب رسانه گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در طول چهار سال گذشته برای شکوفا شدن فرهنگ و هنر در استان مقاومت های فروانی در برابر کارشکنان و مخالفان انجام داده است.گفتنی است امیدحلالی در شانزدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها به مقام دوم در بخش مقاله دست یافت. 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:58  توسط محسن حلالی نصب  | 

شب است و آسمان سیاه، قرمز می شود، رعد و برق، آسمان را نورانی و زیبا می کند، صدای مهیب ابرها در برخورد با یکدیگر، نشان از باران است.

آنقدر زیباست این باران که هر کس را می کشاند به پشت پنجره و یا هر جا که می توان شرشرش را دید. مدت ها نظاره می کنی باران را، می شنوی صدایش را، زوزه وزش باد و لمس می کنی قطره هایش را، رحمت الهی را باور می کنی و حاجتت نیز زیر باران رواست.

درختان و سبزه ها و گل ها و پرندگان رو به خدا می کنند و دعایش می کنند و از ترنم باران تازه می شوند و حال و هوایی زیبا به خود می گیرند؛ می شوند شاداب و با طراوت از ترنم الهی.

آسمان خوزستان در سه شنبه ای که گذشت این چنین بود، مردمش نیز پشت پنجره نظاره کردند و شنیدند و لمس کردند و دستان و لبان خود را برای بجای آوردن شکر و دعا خدایی کردند. بارش باران جان تازه ای به کارون داد، گرد و غبار را محو کرد و گرما را خنکای هوا شد.

باران پیامدهایی را نیز به همراه دارد، به همین سبب با چند تن از مسئولین در استان های جنوب و جنوب غرب کشور به گفتگو پرداختیم که مختصری از آن در ذیل آمده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان ضمن اشاره به بارندگی اخیر در سه شنبه شب گذشته، گفت: بارش باران در این چند روز اخیر بسیار خوب بوده است که دعای ما مسلمن پایدار ماندن این روندمی باشد.

مهندس محسن پویا ادامه داد: این بارندگی ها اآثار مثبت خود را بویژه در بحث آب شرب شهروندان برجای خواهند گذاشت چرا که منابع آبی ما در سدها و زیر زمین تقویت خواهند شد.

وی یادآور شد: بارندگی به هر میزان بیشتر باشد کیفیت آب نیز بهبود می یابد همچنین آلودگیهای آب کاهش قابل توجهی خواهند داشت.

مهندس پویا ضمن اشاره به تبعات منفی بارندگی، می گوید: در بارندگی های اول و دوم معمولن با دو اتفاق روبه رو بوده ایم 1- بالا رفتن میزان کدورت آب، 2- جاری شدن نمک به همراه باران در رودخانه.

وی افزود: گل آلود و کدر شدن آب به این دلیل است که چون زمین 2 سال خشکسالی را پشت سر گذاشته است لایه اول زمین نرم و پودر می باشد که به همراه باران در رودخانه جاری می شود و مشاهده این مشکل پس از باران در رودخانه کارون میسر است.

مدیرعامل آب و فاضلاب خوزستان ضمن اشاره به جاری شدن نمک ها در رودخانه، گفت: حرکت آبهای زیر زمینی در لایه های تحت الارضی به سمت لایه های بالا موجب می شود که یک سری ین به سطح آب منتقل شود، که البته تولید این نمک ها نیز بدلیل خشکسالی 2 سال اخیر می باشد. همچنین میزان E C  رودخانه مانند یک شوک افزایش یافته که البته به طور موقت می باشد.

مهندس محسن پویا ضمن احترام به شرکت آب و برق خوزستان با اشاره به بالا آمدن رودخانه کارون گفت: رودخانه کارون از دو راه آبهای بین حوزه ای و سدها می تواند پرآب شود به همین سبب اگر آبهای بین حوزه ای افزایش داشته باشند و سدها به میزان کافی پر شوند آب از دو جهت وارد کارون می شود که با این روند بمانند سال های گذشته کارون طغیان خواهد کرد و جزیره های پدید آمده نیز محو خواهند شد.

در ادامه، مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز اهواز گفت: طوفان و بارندگی شب گذشته موجب شد تا 210 درخت از ریشه کنده و 663 درخت از تنه و شاخه شکسته شوند.

حجت الله سقامی یادآور شد: این خسارات به ترتیب در منطقه 1، 10 درخت، منطقه 2، 15درخت، منطقه3، 7 درخت، منطقه 4، 13 درخت، منطقه5، 40 درخت، منطقه 6، 7 درخت، منطقه 7، 50 درخت و در منطقه 8، 68 درخت از ریشه کنده شدند که در مجموع 210 درخت می شود.

وی افزود: درختان در سطح شهر، به عنوان شش های شهر محسوب می شوند.مهندس حجت الله سقامی یادآور شد: تا کنون خسارت جانی گزارش نشده است.

سقامی ضمن اشاره به اینکه بارندگی جدا از خساراتی که بجای گذاشته ، مثبت بوده است، گفت: این بارندگی حدود 7 میلی متر بود که اثرات مثبتی را به همراه خواهد داشت.وی افزود: سازمان پارکها و فضای سبز به این دلیل که در حال توسعه فضای سبز شهر می باشد این بارندگی موجب شد در نقاطی که کمبود آب احساس میشد تا حد نسبی این کمبود بر طرف گردد و اثرات مثبتی را بجای گذارد.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز اهواز می گوید: اهواز که دچار خشکسالی و گرد و غبار بود با این بارندگی طراوت خاصی به خود گرفته است و در ختان شاداب و زیبا شده اند و نمایی خاص به شهر داده اند.وی به خسارات معنوی اشاره کرد و گفت: آنچه که برای ما ارزشمند است فضای سبز شهر است و اگر خسارتی وارد شده، معنوی است. اما باید اشاره داشت که برای هر درخت نزدیک به 150 تا 200 هزار تومان هزینه شده است.

 مهندس سقامی رودخانه کارون را اشاره کرد و افزود: این بارندگی مسلمن در رودخانه کارون تاثیرات بسزایی را بجای گذاشته است چرا که در بالا دست این رودخانه دبی آب افزایش داشته است.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: همچنین اکنون روان آب های میان حوزه ای، در کارون فعال می شوند و اثرات مثبت آن بر کیفیت و کمیت کارون گذاشته خواهد شد.در ادامه معاونت شهرداری شهرکرد می گوید: باران همیشه رحمت الهی است و به لطف خدا تبعات منفی را در شهرکرد از خود بجای نکذاشته است.

مهندس نورالله غلامیان افزود: شهرکرد کوهستانی است و با شهرهای استان خوزستان متفاوت است و شیب ملایمی دارد که به سمت جنوب شهر منتهی می شود.

وی می گوید: معابر شهرکرد به صورت شطرنجی است و آبهای سطحی ناشی از باران به دلیل شیب زمین، به سمت جنوب شهر هدایت می شود و بسیار اندک آب گرفتگی در این منطقه بوجود می آید که قابل پردازش نیست.

مهندس غلامیان تبعات مثبت بارندگی را یادآور شد و گفت: جدول ها و معابر شستشو شدند و فضای سبز آبیاری شد.وی در پایان خاطرنشان ساخت: بارندگی همه مردم بویژه کشاورزان را خوشحال می کند.همچنین محمدرضا ایزدی گفت: وزیدن باد و بارش باران ضمن اینکه رحمت الهی است، خرابی هایی را نیز در ارتباطات تلفن ثابت و همراه به همراه دارد.مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات استان خوزستان ادامه داد: باد و باران که در سه شنبه شب وزید منجر به افتادن دکل تلفن همراه، در کریت برومی و محدوده اطراف آن شد و این منطقه از امکانات ارتباطی محروم ماند.وی ضمن اشاره به فعالیت گروه های فنی شرکت مخابرات در جهت رفع مشکلات بوجود آمده، گفت: از صبح روز چهارشنبه گروه های فنی شرکت مخابرات، مشغول کار می باشند و با توجه به اهمیت این موضوع بدلیل اینکه این جاده به پلیس راه ختم می شود، معاونت نگهداری مخابرات استان به محل حادثه رفته و نظارت ویژه را بعمل آورده اند.ایزدی یادآور شد: در دیگر نقاط استان قطع ارتباط نداشته ایم و تا کنون گزارشی نرسیده است.

وی افزود: در بخش تلفن ثابت خرابی هایی بوجود آمده است که البته در هنگام وزیدن باد و بارش باران این امر طبیعی می باشد.مدیر روابط عمومی مخابرات خوزستان گفت: بخشی از این خرابی ها بدلیل وجود فیزیکی سیم و کابل و تقسیم هایی است که در معرض بارش باران قرار دارند و بخشی هم مربوط به آبهای سطحی است که به خوبی دفع نمی شوند. محمدرضا ایزدی در پایان خاطرنشان ساخت: خسارت وارد بر مخابرات در حدود 40 تا 50 میلیون تومان می باشد.در ادامه مدیر روابط عمومی برق منطقه ای استان خوزستان گفت: بر اثر طوفان، در اهواز تعدادي از دكل هاي 230 كيلوولت برق سقوط كرد. لفطه منصوری افزود:با ورزش باد و بارندگي شديد طي ديشب و بامداد امروز، تعداد 7 دكل 230 كيلوولت خطوط انتقال نيروي برق اهواز سقوط كرد.وی می گوید: براثر وقوع طوفان و بارندگي شديد ديشب و بامداد امروز به تاسيسات و تجهيزات برق اين شركت در اهواز خساراتي وارد شد. منصوری خاطرنشان کرد: در حادثه فوق تعدادي از پست هاي برق نيز دچار حادثه شده اند كه اكيپ هاي تعميراتي بلافاصله بعد از حادثه جهت شناسايي و رفع خسارات وارد عمل شده اند .

وی در پایان یادآور شد: با تلاش و پيگيري هاي مستمر نيروهاي تعميراتي شركت برق منطقه اي خوزستان، خوشبختانه مشكلي در تامين برق شهروندان اهوازي بوجود نيامده است.

در ادامه مجید سعیداوی گفت: طوفان و بارندگی شدید به همراه رعد و برق و تگرگ از ساعت 30/19 سه شنبه 26/8/88 تعدادی از ایستگاه ها، خطوط فشار قوی و فشار متوسط برق را تحت تاثیر قرار داده و به گونه اجتناب ناپذیری باعث خاموشی های پراکنده ای در بخش هایی از سطح شهر گردید.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق اهواز ادامه داد: با توجه به آمادگی قبلی و با تجهیز کلیه گروه های عملیاتی مناطق چهارگانه شرکت و خط گرم و با همکاری واحدهای بهره برداری شرکت برق منطقه ای خوزستان از همان ابتدا اقدامات لازم جهت رفع اشکالات انجام شده بود.

وی می گوید: با انجام اقدامات لازم، عادی سازی وضعیت برق آغاز شد که با تلاش های مستمر و بی وقفه، اشکالات پیش آمده مرتفع و به تدریج جریان برق در کلیه بخش های متاثر از وضعیت جوی بر قرار گردید.سعیداوی یادآور شد: در حال حاضر وضعیت برق در اهواز کاملن عادی بوده و مشکل خاصی در این مورد وجود ندارد.مدیر روابط عمومی توزیع برق اهواز می گوید: شهروندانی که در حال حاضر اگر با قطع برق خانگی مواجه هستند درخواست می شود که با سامانه فوریت های برق اهواز و با شماره 121 تماس حاصل نمایند تا تا در کوتاهترین زمان نسبت به اعزام گروه ها و رفع اشکال اقدامات لازم معمول گردد.

همچنین رئیس خدمات شهری شهرداری ایلام می گوید: با توجه به اینکه در شهرستان ایلام بارندگی آرام بود مشکل خاصی بوجود نیامد.

مهندس مصطفی کرمی ادامه داد: با توجه به پیش بینی های انجام شده، تمام تجهیزات و نیروهای لازم آماده بودند و آمادگی کامل را برای مقابله با خسارات احتمالی داشتیم.

وی یادآور شد: قسمت های بالای شهر، توسط سازمان جهاد کشاورزی گابیون بندی شده است و آبرو ها نیز تحت کنترل بودند.مهندس کرمی در پایان گفت: نظم و هماهنگی و آمادگی نیروها و امکانات موجب شد تا هیچ گونه خسارتی در شهر وارد نشود.در پایان مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: بارندگی که در شب گذشته اتفاق افتاد تبعات مثبت خود را به ارمغان آورد.

اسماعیل محمد کرمی ادامه داد: این بارندگی نسبت به سال گذشته مطلوب تر بود چرا که در زمان بهتری شروع به بارش کرد.وی می گوید: این روند موجب افزایش محصول و کیفیت محصول خواهد شد.محمد کرمی در پایان خاطرنشان ساخت:  بارندگی آرام اما مداوم موجب شد تا هیچ گونه خسارتی به بخش کشاورزی وارد نشود.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:55  توسط محسن حلالی نصب  | 

پس از آنکه تلفن همراهم به صدا در آمد، یکی از دوستان با هیجانی خاص از آمدنش به دفتر خبر داد تا ماجرایی را مطرح کند که از این قرار بود:مردی حدودن 40 ساله پس از آنکه خوابی کوتاه می کند به طرز عجیب و باور نکردنی به زبان دیگری سخن می گوید، کاملن مسلط!

ابتدا خانواده و دوستانش موضوع را جدی نمی گیرند و به سادگی از کنارش عبور می کنند.

پس از گذشت یک روز، مرد بهت زده، از این زبان، به همراه خانواده تصمیم بر آن می گیرند تا به یک آموزشگاه زبان های خارجه بروند و از این موضوع سر درآورند که چه اتفاقی افتاده و مرد به چه زبانی حرف می زند.

ماجرا به یکی از استادان آموزشگاه انتقال داده می شود، تا از صحت زبان عجیب مرد 40 ساله آگاه شود.

بله ماجرا واقعی بوده و مرد با خوابی کوتاه به زبانی مسلط می شود که بسیاری افراد پس از گذراندن دوره ها و روزها و هزینه ها تا حدی نسبی آن را فرا می گیرند. آن هم در کشوری چون ایران که مکالمه به زبانی دیگر موجب می شود چشم ها از حدقه بیرون آیند.(عدم وجود توریست)

یک مسئله که ذهن ها را درگیر می کند آنکه فرد به چه زبانی حرف می زند؟ به همین سبب به استادان دیگر زبان ها اطلاع داده می شود تا بیایند و مشخص شود که فرد به چه زبانی حرف می زند!

(انگلیس، اتریش، ایتالیا، فرانسه، روس)

هیچ کدام متوجه نمی شوند که این فرد چه می گوید اما به صحت موضوع ایمان دارند. آنقدر این اتفاق جدی و با ارزش می شود تا از تهران با هزینه آموزشگاه 20 استاد دانشگاه مسلط به زبان های مختلف به اهواز بیایند تا بلکه آنها تشخیص دهند زبان مرد را.

تا اینکه یکی از آنها با شک و تردید می گوید: به یکی از زبان های برزیل شبیه است، یکی از زبان های محلی این کشور.

اکنون موضوع به این مهمی را حتا رسانه ملی به تمسخر گرفته است حتا نشریات محلی، برخی اصلن اطلاعی از آن ندارند و برخی اینگونه وانمود می کنند...

بارها در صفحه های گوناگون نشریات خوانده ام از کودکی 3 ساله که سیگار می کشد و اعتیاد به آن دارد، یا پسری 12 ساله که بزرگترین ماهی رودخانه مقابل خانه شان را گرفت، مردی که حامله شد، پسری که به طرز معجزه آسایی در سرمای کانادا با گرمای بدن یک سگ زنده ماند و ... اما این موضوع گویی چندان ارزش ندارد، شاید چون در ایران و اهواز است...!

به هر ترتیب تحقیقات همچنان بر این موضوع ادامه دارد و لازم به ذکر آنکه فرد زبان فارسی را نیز از خاطر نبرده است.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:47  توسط محسن حلالی نصب  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر